İnternetten nasıl para kazanılır (9)

Paylaş
 

İnternet sitesi nasıl kurulur ?

İnternet sitesinden para kazanmanız için önce internet sitesi kurmanız gerekmektedir. Bunun adımları şöyledir:

Karar vermek

Bana sorarsanız karar verme konusu internet sitesi kurmanın en önemli aşamasıdır. Genellikle tam tersi olur, internet sitesinin adına çabuk karar verip daha sonra “ne yapabilirim?” sorusuna cevap ararlar. Aslında ilk yapmanız gereken kuracağınız internet sitesinde hangi konulara yer vereceğinizi belirlemek sonra buna göre domain, yani internet adresi almaktır.

İnternet sitesi kurarken maymun iştahlı olursanız, yani her konuyu işlerim diye düşünürseniz bir süre sonra yolda kalırsınız. Tek bir konu üzerine kurulan internet siteleri daha başarılıdır. Seo ve Google da yükselmek için böylesi gerekir.

İnternet sitesi konusu seçerken en çok hangisi para getiriyor diye değil en çok hangi konuda verimli olabilirim sorusuna cevap vermeniz gerekir ? Çünkü iyi işlenen her konu iyi para getirir. Bu kararı verirken veri kaynaklarınızı nasıl temin edeceğinizi iyi düşünmelisiniz. Sakın ha kurayım bir site, bir yerlerden çalarım nasıl olsa diye düşünmeyin, çünkü orijinal içerik olmayan yazılarla dolu siteler Google sıralamasında yükselemiyor, yükselse de tutunamıyor. Bu yüzden bilgi sahibi olduğunuz ve devamlı özgün içerik girebileceğiniz bir alanı seçin.

İnternet sitesini kurdurmak

Eğer bu işlerden anlamıyorsanız anlayan birilerine sipariş vererek yaptırabilirsiniz. Kuruluş aşamasında en önemlisi tema tercihidir. Hazır tema veya özgün tema kullanabilirsiniz. Hazır tema dediğimiz hazır bir şablondur, bunun üzerinden bir iki düzenleme yapıp kullanıma hazır hale getirilebilir. Tabi ki bu işi web tasarım firması yapacak. Bunun fiyatı ucuzdur işine göre 150 ile 500 arasında değişir.

İsterseniz de özgün tema kullanmak isteyebilirsiniz. Özgün temayı  web tasarımcıları tasarlar ve hazır temaya göre daha pahalıdır. Başlangıç fiyatı 800-1000 TL’den başlar, zorluğuna göre birkaç bin TL hatta daha fazla fiyatı vardır. Bunun avantajı arama motorlarının özgün temalara biraz torpil geçmesi ve yapacağınız işteki ihtiyacınıza göre işlevini sizin belirleyecek olmanızdır. Dev avantajı ise fiyatının yanı sıra olası kodlama hatalarıdır.

 Bu konuda bir uyarıda bulunmak isterim. Çoğu web tasarımcısı geçinen kişiler özgün web tasarımı yapamıyor, bu kişilere giderseniz size hazır temaya makyaj yapıp kakalamaya çalışabilirler.

Eğer ilk internet sitesi deneyiminiz ise hazır tema kullanmanızı öneririm. Hem fazla masraf etmemiş olursunuz ki uzun süre (yaklaşık 1 yıl) bu internet sitesinden para kazanamayacağınıza göre, bari başlangıçta fazla para harcamayın, hem de özgün temanın kodlama hatalarını fark edecek kadar deneyimli olmadığınız için yersiz çile çekmemiş olursunuz.

Siteye bir de domain yani internet adresi lazım. Domaini yapacağınız işle ilgili seçeceksiniz doğal olarak. İnternette domain satış siteleri var oralardan kredi kartınızla 15-20 TL’ye bir domain alabilirsiniz.

Domain ve temadan sonra sıra “host” a gelir, yani sunucuya. İnternet sitenizin bir sunucudan yayınlanması gerekir. Ne tip bir sunucu kullanmanız gerektiğini web tasarımcısı ile görüşerek karar verebilirsiniz. İnternette host hizmeti veren firmaların sitesinden kredi kartınızla bu hizmeti satın alacağınız gibi temayı aldığınız yer de size bu konuda bir öneri sunabilir.

Böylece “Bismillah” deyip internet sitemizi kurmuş olduk. Sonraki yazımızda internet sitesinin işleyişi ile ilgili yararlı bilgiler verilecektir.

Bu yazı 771 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak