İnternetten nasıl para kazanılır (8)

Blog yazmanın püf noktaları

İnterneten para kazanma yollarından birinin blog yazmak olduğunu söylemiştik. Blogu nasıl yazacağınız başarınızı doğrudan etkiler. Blog yazarken şu püf noktalara dikkat ederseniz başarı şansınız artar.

Kimler blog yazmalı ?

Blog yazacaksınız ama ne yazacağınız konusunda karar veremediniz. Çok seyahat edenler ve evinde değişik yemek tarifleri deneyenler bu konuda şanslı. Bir konuda çok iyiyseniz veya yakından takip ettiğiniz bir konu varsa da ne yazacağınız belli. Bunların hiç birisi değilse blog konunuzu iyi belirlemeniz gerekir. Sizde ciddi bir bilgi birikiminiz yoksa, hayatınız monotonsa her gün bloğunuza ne yazacaksınız ? Böyle bir durumdaysanız yapmanız gereken şu bloğunuza yazacağınız konuları belirleyip sıkı bir internet toplayıcısı olacaksınız.

Hangi konular daha çok tutuyor ?

Aslında hangi konuların beğenilmesinden ziyade sizin hangi konulara hakim olduğunuz önemli. Bir diğer husus da güncel bilgi olması. İnsanlar hiç duymadıkları, bilmedikleri şeylerle karşılaşırlarsa yeniden gelme ihtiyacı duyarlar. Aynı zamanda çarpıcı olmalı konular. Bazı konular kendiliğinden çarpıcıdır, din, aşk ve spor gibi. Ama siz blog yazacaksanız hitap edeceğiniz kesimi iyi belirlemelisiniz. Bir birinden alakasız konular yazarak ziyaretçi çekemezsiniz. Yani konularınız birbiriyle ilgili, güncel ve çarpıcı olmalı. Bir püf nokta da şu her yazıda en az bir hiç bilinmedik veya çok az bilinen bir bilgi paylaşın. Bu ziyaretçilerin hoşuna gidecektir.

Üslup ne olmalı ?

Çok resmi bir tarz veya tam tersine cıvık bir ağız kullanmayın, ukalalık da taslamayın. Nazik olun ama yazınız sürpriz ifadeler içeriyor olsun. Bazen çoğul kullanmak samimi gelir okuyucuya “haydi şöyle yapalım” gibi mesela, bazen de kendinizle dalga geçmenize bayılırlar. Belki de en önemli unsur heyecandır blogda. Yazı da bir enerji, bir dinamizm hissetmeliler. Aynı zamanda akıcı ve tekrarı az olmalı yazınız. İmla kuralları ise hiç elden bırakmayacağınız bir düstur olsun, imlanız yoksa size saygı göstermezler.

Yazı bağlantıları önemli

Blog yazarken sizi devamlı takip edecek kitleler elde etmelisiniz. Sizin bloğunuza tesadüfen giren biri hemen çıkmamalı. Bunu sağlamak için yazınızda diğer yazılarla ilgili bağlantılar vermelisiniz. Yazıların birbiriyle ilgili ve bağlantılı olması faydalı olur.

Resimler

Blogunuzda görselliği unutmayın. Şirin resimler acayip fotoğraflar yazının kalitesini artırır.

Bugün blog yazmanın püf noktaları hakkında bilgi verdik, sonraki yazımızda internet sitesinden para kazanma hakkında bilgi vereceğiz.

Bu yazı 609 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak