İnternetten nasıl para kazanılır (5)

İnternet alışverişlerinizde kullanacağınız ödeme araçları

İnternette para kazanma işine girdiyseniz, ödeme araçları hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. İnternette yüzünü görmediğiniz ismini cismini bilmediğiniz kişilerle para alışverişi yapacaksanız, banka hesap bilgilerinizi paylaşmanız sakıncalı olabilir. Bu nedenle bu sektördekiler alternatif ödeme araçlarını kullanırlar. Bunların başında Paypal ve benzeri araçlar gelir. Bir de kumar siteleri var. Bu sitelerin ismini vermek istemiyoruz, tavsiye de etmiyoruz.  Sonuçta internetten para kazanayım derken kumarbaz olup çıkabilirsiniz.

Bugün sık kullanılan Paypal hakkında bilgi verilecektir.

Paypal banka bilgilerinizi paylaşmadan para alışverişi yapmanızı sağlayan online çalışan ödeme sistemidir.

kredi kartı bilgilerinizi paylaşmadan ödeme yapmanızı ve almanızı sağlayan daha güvenli bir online ödeme yöntemidir. Paypal’ın internet sitesi var detaylı bilgiyi oradan da alabilirsiniz. Yine de burada bilgi verelim, çünkü paypalın internet sitesi bile sistemin işleyişini net ve kısa bir şekilde sunamıyor.

Paypal kullanmak için önce Paypal’ın internet sitesinde bir hesap açtırıyorsunuz .Bu hesaba e posta adresinizi ve kredi kartı bilgilerinizi veriyorsunuz. Ben Paypal’a da güvenmem derseniz Paypal’dan kredi kartı talep edebilirsiniz. Bu durumda size birlikte çalıştıkları bankanın kredi kartını gönderirler. Bu kredi kartına para yatırabilir, yatırılan parayı çekebilirsiniz.

Sistem şu şekilde işliyor. Diyelim ki internet üzerinde birisiyle yazıştınız ona para göndereceksiniz. Karşıdakinin e posta adresini istiyorsunuz. Karşınızdaki de Paypal üyesi olmak zorunda, bunu da hatırlatalım. Paypal hesabınıza girip karşınızdakinin e postasını yazıp para transfer edebilirsiniz. Karşıdaki size para gönderecekse o da aynısını yapacak. Paypal bu işten ötürü sizden komisyon kesebilir bunu da hatırlatalım.

Yani Paypal dediğimiz şey banka değil ama banka ile aracılık yapıyor. Direk banka hesabımızı kullanmamızın sebebi dolandırıcılık ihtimali, bu sayede küçük bir komisyon verip riskten kurtuluyoruz. Paypal kullanırken karşınızdakine sadece e posta adresinizi vereceksiniz. E posta şifresi veya banka bilgilerini kesinlikle vermeyin.

Paypal kullananlara tavsiyemiz Paypal işlerini normal kredi kartı üzerinden yapmak yerine sırf Paypal için bir kredi kartı almaları veya Paypal’dan kredi kartı talep etmeleri, böylece ne aldığınızı, ne verdiğinizi daha kolay takip edebilirsiniz. Ayrıca Paypal hesabına tanımlayacağınız e posta da sırf bu iş olsa iyi olur. Zaten yeni bir e posta almak zor değil.

Bir sonraki yazımızda mail okuyarak para kazanma yolları hakkında bilgi vereceğiz.

Bu yazı 635 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak