İnternetten nasıl para kazanılır (4)

Paylaş
 

Makale yazarak para kazanmak (3)

Eğer makale yazarak para kazanmaya karar verdiyseniz birkaç tane püf noktayı bilmelisiniz. Birincisi makaleniz benzersiz olmalıdır. İkincisi makaleniz okunabilir kalitede olmalıdır. Üçüncüsü de hızlı makale yazabilmelisiniz.

Benzersiz yazı yazmak

Aklınızdan geçenleri kağıda dökerseniz bu benzersiz bir yazıdır. Fakat her konudan anlayamayacağınıza göre makalenizi yazmanız için bir kaynağa ihtiyacınız vardır. Bu bir dergi, kitap veya internet sitesi olabilir. Bir yerlerden esinlenerek makale yazarsınız. Burada dikkat edeceğiniz husus makalenizin kopyala yapıştır olmayıp tamamen özgün olmasıdır. Yazının başını, sonunu ve ortasında bir iki kelime değiştirmeyle özgün makale olmaz. İnternette yazının özgünlüğünü sorgulayabileceğiniz yerler var. Yazının yüzde kaçının özgün olduğunu size söylüyor. Bir makalede küçük değişiklikler yaparak yazıyı özgün hale getiremezsiniz. Her cümleniz ayrı ayrı özgün olmalı.

Kaliteli özgün yazı

Makalenizin kaliteli olup olmaması kullandığınız dil ile ilgilidir. Zaten içeriği başka bir yerden alıntılıyorsunuz. Makalenizi yazarken kullanacağınız kipe ve hitap edeceğiniz seviyeye dikkat etmelisiniz. Bu seviye hep korunmalı. Kaliteli yazı yazayım derken asla edebiyat parçalamaya kalkmayın. Yazdıklarınız basit ve anlaşılır olmalı. Cümle düşüklükleri bir makaleyi katleder. Esas aldığınız yazıyı değiştiriyorken zorlanıyorsanız kelimelerin eş anlamlılarını kullanmayı deneyin.

Hızlı makale yazmak.

Özgün yazı yazmak için ister örnek aldığınız makaleyi okuyup anladıklarınızı yazarsınız isterse de cümle cümle değiştirirsiniz. En hızlısı cümle cümle değiştirmektir. Öbür türlüsü size çok vakit kaybettirir. Bir cümleyi dönüştürdüğünüzde tam anlamıyla özgünleştirebildiğinizden emin olmalısınız. Bunun için yukarıda bahsedilen özgün içerik sorgulama sitelerine müracaat etmelisiniz. Cümle cümle çeviri için sözlüğünüz önünüzde açık olmalı. Önce özne ile yüklemin yerlerini değiştirin, daha sonra isimleri eş anlamlıları ile değiştirin. Noktalama işaretleri ile oynayabiliyorsanız oynayın. Çoğunlukla bunları yaparsanız cümle özgün hale gelir. Eğer gelmezse anlam bozulmayacak şekilde sıfatların veya isimlerin yerlerini değiştirin.

 Bu yazımızda özgün makale yazmak ile ilgili bilgiler verdik. Sonraki yazımız internette para alışverişini ne şekilde yapacağınız ve hangi araçları kullanacağınız üzerine olacak.

Bu yazı 667 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak