İnternetten nasıl para kazanılır (3)

Paylaş
 

Makale yazarak para kazanmak (2)

Önceki yazımızda internetten makale yazarak para kazanmayla ilgili bilgiler vermiştik. Bugün kaliteli özgün yazının nasıl yazılacağına dair bilgiler bulacaksınız. Makale yazarak para kazanmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken birkaç nokta var;

Özgün yazı uyduruk yazı değildir

Özgün yazı demek kaynağı belirsiz, fikir ve yorumlar manasına gelir. Makaleyi satın alan kişi sizden aldığı yazıyı insanları bilgilendirmek amacı ile web sitesine koyacaktır. Bu nedenle yazı uyduruk veya mesnetsiz olmamalıdır. Hem özgün hem de mesnetli yazı yazmak için sağlam bir kaynağa müracaat etmenizde fayda var. Bu bir kitap veya dergi olabileceği gibi internette bulacağınız başka bir site de olabilir. Bulduğunuz kaynağı okuyup anladıklarınızı yazarsanız bu mesnetli özgün yazı olur.

Özgün yazının uzunluğu

Makale alıcıları genellikle aynı uzunlukta yazı isterler. Sizden 200 kelimelik yazı isteniyorsa özgün yazıyı 190-220 arası kelimede yazmalısınız. Bonkörlük yapıp 600-700 kelime yazmanız uygun olmayabilir. Çünkü okuyucular fazla uzun veya fazla kısa yazıları okumak istemez. Henüz müşteri bulmadan da yazılar yazıp biriktirebilirsiniz.  Yazılarınızın uzunluğu birbirine yakın olursa daha iyi olur.

Özgün yazının konusu

Özgün yazıları dereden tepeden değil de bir konuya odaklı yazmanız daha uygundur. Örneğin kemik erimesiyle ilgili bir yazı hazırladıysanız bunun yanına, kemik çürümesi, eklem ağrıları, romatizma, iltihaplı romatizma gibi birbirine benze konulu yazıları yazmanız gerekir. Çünkü makale alıcıları genelde makaleleri bir grup olarak isterler.

Özgün yazının dili

Özgün yazının dili ilköğretim mezunlarının anlayabileceği şekilde olmalıdır. Kimsenin bilmediği Arapça, Fransızca kelimeler okuyucu da rahatsızlık yaratabilir. Ayrıca ukalaca yazılmış bir yazı veya muğlak ifadeler yazının okunmama sebebidir. Bunlardan kaçınınız. Yazıya hangi kip ile başladıysanız yazının sonuna kadar hatta makale gurubunda aynı kipte devam etmelisiniz.

 Bu yazımızda özgün makale yazımı ile ilgili bilgiler verdik sonraki yazımızda özgün yazıyı kısa sürede ve kaliteli şekilde yazmanızı sağlayacak püf noktalar verilecektir.

Bu yazı 793 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak