İnternetten nasıl para kazanılır (2)

Paylaş
 

Makale yazarak para kazanmak

Bugünkü yazımızda internetten para kazanma yollarından en garantilisi ve en kolayı olan makale yazarak para kazanmaya değineceğiz.  Sanıldığı gibi internetten makale yazarak para kazanmak için bilgi birikimine ihtiyaç yoktur. Sadece dilbilgisi kurallarını bilin ve yazdığınız şey okunabilir olsun yeter.

Önce kimler makalelere para veriyor ona bakalım. Ciddi dergiler veya basın organları tanınmamış ve bilgi birikiminin ne olduğu belli olmayan kişilere makale yazdırmaz. Yani işverenimiz bunlar değil. Para ile makaleyi internet sektöründen para kazananlar yazdırır. Şöyle ki; İnternette, seo, reklamcılık, web sitesi tasarımı veya buna benzer işlerle uğraşanlar web sitesi kurup reklam geliri elde etmeyi amaçlarlar. Genelde bir kişinin onlarca web sitesi olur. Web sitelerine ziyaretçi gelmesi için bu sitelere düzenli olarak yazı girilmesi gerekir. Bir kişide günde yüzlerce yazı yazamayacağına göre bu yazıları bir yerlerden satın alacak demektir.

Yazıların öyle ahım şahım bir şey olması gerekmez ama özgün yazı olması gerekir. Özgün yazı ne demek?  İnternette daha önce hiç yayınlanmamış yazıya özgün yazı denir. Siz özgün bir yazı yazıp makale alıcılarına bir bedel karşılığında satabilirsiniz. Düzgün iş yapan birisini bulabilirseniz devamlılık da sağlayabilirsiniz. Adı makale olsa da makaleden evrilmiş bir yazı olacaktır yazacağınız. Onun için ben kim makale yazmak kim diye düşünmeyin. Zaten makale alıcıları da sizden üst düzey bir yazı beklentisi içerisinde değildirler.

Şimdi aklınıza iki soru gelecek doğal olarak. İlki makalemizi satacağımız kişileri nereden bulacağız, ikincisi de kaça gidiyor makaleler?

İnternet sektörüyle uğraşanlar wmaracı,donanımhaber,r10 gibi sitelerde dolaşır. Bu sitelerde çeşitli alım satım ilanları görürsünüz. Sosyal paylaşım hesabından ekşisözlük hesabına kadar, makale alımından web sitesi satımına kadar her şey bu sitelerde vardır. O denli ticaret ve işlem hacmi vardır ki, üyelere puan verilir. Bir üyenin düzgün iş yapıp yapmadığı yorumlardan ve puanlardan belli olur. Makale yazmadan önce bu siteleri incelemenizi tavsiye ederiz.

İkinci sorunuzun cevabı da bu sitelerde var. Yine de tahmini bir fiyat verelim.100 kelimelik bir makale 50 kuruş ila 1 TL arasında gidiyor. Makale yazmaktan kaç para kazanabileceğinizi bu şekilde hesap edebilirsiniz.

Eğer yabancı dilde makale yazabiliyorsanız bu Türkçe’nin takribi 4 katı kazanç getirir size. Kim yabancı dille makale satın alır demeyin. İngilizce veya başka dille yayın yapan sahibi Türk olan ve Türkiye’den idare edilen siteler var. Bunlar sizden iyi fiyata makale satın alabilirler. Ama sakı yabancı dil diye Google translate’den çevirmeye kalkmayın. Daha doğrusu bu sektörde kimseye kazık atmaya kalkmayın. Bilgi iletişimin çok hızlı olduğu bir sektördesiniz, hileniz yatsıya varmadan meydana çıkar.

Eğer makale yazarak para kazanmak aklınıza yattıysa iki şeyi daha öğrenmeniz gerekecektir. Birisi hiç görmediğim birileriyle nasıl alışveriş yapacağım, ikincisi ise her gün düzenli özgün makaleleri nasıl yazacağım.

Bu bilgileri de başka yazılarımızda bulacaksınız.

Bu yazı 835 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak