İnternetten nasıl para kazanılır (11)

SEO uyumlu makale nasıl yazılır ?

Eğer internetten para kazanmak istiyorsanız SEO uyumlu makalenin nasıl yazıldığını bilmeniz gerekir. Günün birinde belki internet sitesi açmaya karar verirsiniz, ya da makale yazarak para kazanmak istersiniz. Bu takdirde yazılarınızı arama motorlarının istediği şekilde yazmanız gerekir. Bunun basit ama önemli birkaç püf noktası vardır. Eğer kendi internet siteniz varda yazı uzunluğunuzun 500 kelime olmasını tavsiye ederim. Sizden makale satın almak isteyenler daha kısa yazılar almak isteyebilirler (kelime başı ücret ödedikleri için) , bu takdirde onların istediği uzunlukta yazacaksınız.

Yazdığınız makale çok bilimsel veya edebi olmayabilir ama sürekli tekrarlanan kelimelerden oluşmamalıdır. Yani konuyu geliştiremediğiniz için aynı cümlenin değişik varyasyonlarını kullanırsanız, sürekli aynı kelimeleri kullanırsanız makaleniz kalitesiz hatta işe yaramaz olacaktır. Kelime çeşitliliği önemli.

Anahtar kelime ile makale içeriği paralel olmalıdır. Yazı kelime sayısının yüzde dördü kadar anahtar kelime kullanmalısınız yazıda. Ne az ne çok. Bu disipline dikkat edin. Yazı başlığını üç veya dört kelime olsun.  Yazı başlığının bir veya iki kelimesi anahtar kelimelerden birisi olsun. Yazıya başlarken, ortada ve sonda anahtar kelime kullanın. Ama yüzde dördü geçmesin.

Anahtar kelime seçerken bunun çok uzun kelime gurubu veya aranmayan kelimeler olmamasına dikkat edin. Yazıda anahtar kelimeleri belirgin veya italik kullanırsanız bu faydalı olur.

Makalede küfür veya argo kullanılmaması gerektiğini zaten bilirsiniz. Hırçın ve saldırgan bir üslup da kullanmamalısınız. Aynı zamanda gevşek bir ağız da kullanmamalısınız. Çok ansiklopedik olursa da sıkıcı olur makaleleriniz. Orta yoldan şaşmayın.

Kendi siteniz için makale hazırlıyorsanız. Makaleler arası ilişki olursa daha iyi olur. Çünkü makaleyi okuyan ziyaretçi benzer konuları da okumak isteyecektir. Eğer ziyaretçilerin sitenizde daha uzun süre tutabilirseniz sitenizin puanı artacaktır. Bu nedenle birbiriyle ilişkili yazılar yazın.

Makalelerinizi tedavülden kalkmış konular üzerine yazarsanız ilgi çekemezsiniz. Örneğin varis tedavisinin klasik yolunu anlatmak kimseye fayda sağlamaz, ziyaretçi de gelmez.  Gündemi yakından takip etmelisiniz.

Bulabilirseniz makale için özgün fotoğraflar kullanın. Bunun yolu fotoğrafları sizin çekmenizdir.  Bir yerlerden bulduğunuz fotoğrafı fotoğraf programlarında kırpıp özgünleştirmeye çalışsanız da bu asla sıfır bir fotoğrafın yerini tutmaz.  Aşk konulu bir siteniz mi var ? Gidin parka. Bankta oturanları, ele ele tutuşanları çekin. Fotoğrafın çarpıcı olmasında ziyade size ait olması daha önemlidir. Özgün fotoğraf kullanımı da yazının puanını artıracaktır.

Eğer kendi internet siteniz için makale yazıyorsanız. Yazdığınız makaleden benzer konulara bağlantı vermeyi ihmal etmeyiniz. Gerekirse ziyaretçiyi bilgilendirme amacıyla başka sitelerin bağlantısını koyun yazınıza.  Bir internet sitesinde hiç başka bir siteye bağlantı olmaması veya tam tersine çok bağlantı olması kötüdür. Ara sıra bazı makalelerinize site dışı bağlantılar koyun.

İnternetten makale yazarak para kazanma işi sizi sarmadıysa editörlük yaparak internetten para kazanmayı deneyebilirsiniz. Bir sonraki yazımız bunun üzerine olacaktır.

Bu yazı 619 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak