İnternetten nasıl para kazanılır (10)

Paylaş
 

İnternet sitesinden nasıl para kazanılır ?

Önceki yazımızda internet sitesinin nasıl kurulduğunu anlatmıştık. Bu yazımızda birkaç püf noktadan bahsedeceğiz. İnternet sitesi kuracaksanız SEO, yani arama motoru optimizasyonu kelimesi ile yatıp kalkacaksınız. Nedir SEO, yazdığınız yazıların arama motorlarında üst seviyede çıkmasını sağlamak için bazı işlemler yapmaktır. Bu nedenle SEO şarlatanları ile dirsek temasında bulunacaksınız hep.

Kim bu SEO şarlatanları? Bunlar internet sitenizi daha para karşılığı daha iyi yerlere vadeden ve internet sitenizin önce yükselip sonra Google’dan ceza almanızı sağlayacak işlemler yapan  sanal alem fareleridir. Google manipülasyon sevmez SEO farelerinden uzak durun.

Yine de SEO hakkında bir şeyler bilmeden yolunuza devam edemezsiniz. Size tavsiyem siteyi yaptırdığınız firma ile teması kesmemeniz. Firma size basit ayarların nasıl yapıldığını söyleyecektir. Bunlara harfiyen uyun, kulaktan dolma bilgilere göre hareket etmeyin.

SEO hakkında birkaç ipucu verirsek;

Başka bir internet sitesi sizin siteye bağlantı verirse buna backlink denir. Forum siteleri, yemek veya gazete sitelerine yorum yaparak ve yorumların sonuna internet adresinizi yazarak backlink almış olursunuz. Backlink almanız sitenize iyi puan kazandırır. Fakat Google nezdinde kötü sicili bulunan sitelerden baclink almanız veya parayla yüzlerce backlinki aynı anda satın almanız iyi değildir. Google bunu manipülasyon olarak görür ve sitenize çeşitli cezalar verir.

İnternet sitesi kuracaksanız bir de anahtar kelime kullanımını iyi bilmeniz gerekmektedir. Anahtar kelime basit anlatımla şudur. 500 kelimelik bir yazıyı 5-6 kelimeyle anlatmanız gerekse hangi kelimeleri kullanırsınız? Yazıyı yazınca yazının kelime adedini yüzde 2 ila yüzde 4’ü arasında kelimeyi anahtar kelime olarak gireceksiniz.  Anahtar kelimeler yazının genel olarak ne anlattığını belirtmekle beraber, arama motoruna hangi kelimeler yazılırsa yazıya ulaşacağını da belirtir. Bu yüzden anahtar kelime seçimi önemlidir. Çok sayıda anahtar kelime girerseniz Google buna kötü puan verir, yarardan fazla zarar getirir. Her yazıya sürekli aynı kelimeler yazarsanız da internet sitenizin sicilini bozarsınız.

Başka bir konu da meta description’ dur. Yani yazı açıklaması. Bu işlerde yeniyseniz site ayarlarının default yani ilk yazdığınız bir iki cümle yazı açıklaması kabul edilmesi daha uygun olacaktır.

İnternet sitenizin site içi linklemesini de yapmalısınız. Bunu kontrol paneline yükleyeceğiniz eklentilerle de yapabilirsiniz, elle de yapabilirsiniz.

SEO konusu aslında gayet derin bir konudur. Arama motorlarının internet sitelerine ne şekilde puan verdiği bilinmediği için herkes bu konuda atıp tutmaktadır. Size tavsiyem SEO hakkında yeterli bilginiz yoksa internet sitenizi fazla kurcalamayın.

Şimdi asıl konumuza gelelim. İnternet sitesini para kazanmak için kurmuştuk. Peki sitenizin konusu ne olmalı ? Bu konuda birkaç ipucu verelim;

İlk bilmeniz gereken maymun iştahlı olmamanız gerektiğidir. Sitenizde her konu yer alıyorsa olduğunuz yerde çakılırsınız. Büyük internet siteleri günde onlarca, yüzlerce yazı girdikleri ve kıdem bastıkları için her konuda çalışabilirler. Fakat yenilerin bu konuda şansı yoktur. Bir konu seçip o konuda yazılar yayınlayacaksınız. Örneğin sağlık alanında iseniz sadece sağlıkla ilgili yazılar yazacaksınız. Belki bu bile size geniş gelecek, sitenizi sadece çocuk sağlığı veya romatizma ile ilgili yazı yazmaya ayıracaksınız.

İkinci bilmeniz gereken şey yazıların özgün olması yani başka bir yerden kopyala yapıştır olmamasıdır. Google başlarda buna ses çıkarmıyor, altı ay geçince cezayı kesiyor. Kopya yazılardan oluşan siteler sıralamalarda yükselemediği gibi reklam aşamasında kopya içerik olduğu için reklam verilmiyor. Bu yüzden en baştan sitenizi özgün hazırlayın.

Çok para kazandıran sektörde çalışmak çok para kazanacağınız anlamına gelmez. Otomobil sektörünün reklamları daha fazla gelir getiriyor ama otomobil sektöründe bir site kurup diğerlerinin önüne geçmeniz zor. Sürekli güncel ve size özel haber bulmanız imkansız. Yani bu konuda çok iyi bir haber kaynağınız yoksa para kazanamayacaksınız demektir. İnternet sitenizi iyi bildiğiniz, özgün ve güncel içerik girmekte zorlanmayacak bir konuda kurmalısınız.

Eğer internet sitesinden para kazanmak istiyorsanız en büyük düşmanınız sabırsızlık olacaktır. Bir kere internet sitesi kurduktan birkaç gün sonra para kazanmaya başlayamayacağınızı bilmeniz gerekir. Para kazanmanız için 1 sene beklemeniz lazım.  Reklam almaya başladıktan sonra da ilk gelirleriniz komik sayılan meblağlar olacaktır. Ayrıca yazı yazıyorum, neden arama motorunda yükselmiyor diye de kafaya takmamalısınız. İnternette kıdem çok önemlidir. Sabırsızlık edip SEO farelerine müracaat ederseniz eninde sonunda internet sitenizin sicili bozulur. Ayrıca yazı yazarken de sabırla yazmalısınız. Kopyalayıvereyim derseniz boşuna uğraşırsınız.

İnternet sitesi açarak para kazanma sabır isteyen ve geliri düşük bir yöntemdir. Bu konuda kararlı iseniz SEO uyumlu makalenin nasıl yazıldığını bilmeniz gerekir. Çünkü başarınızı yazılarınızın kalitesi ve sıklığı belirleyecektir. Sonraki yazımız SEO uyumlu makalenin nasıl yazıldığı üzerine olacaktır.

Bu yazı 861 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak