İmanın dünyevi faydaları nelerdir ?

İman genel olarak Allah’ın (cc) varlığına, birliğine, tereddütsüz inanmak ve Hz. Muhammed’in (sas) peygamber olduğunu ve bize bildirdiği şeylerin hepsinin hak ve doğru bulunduğunu, hiçbir şüphe duymadan kabul ve tasdik etmektir.

İman bir inanç zinciridir. Allah’a (cc) ve Peygambere (sas) inanmak demek Allah’ın (cc) Peygamberimiz (sas) vesilesiyle bizlere gönderdiği Kuranı Kerim’e de inanmak demektir. Kuranı Kerim’e inanmak ise kitapta yazılanlara (ahiret, kader, hayır ve şerrin Allah’tan geldiği ve tüm dini emirlere) inanmak demektir.

İman ahirette kurtuluşa ermenin reçetesidir. İmansız yapılan amel Hak (cc) nezdinde geçer akçe değildir. (Allah her iyiliğin ecrini verir ama iman olmadıktan sonra azaptan kurtuluş mümkün değildir) Peki imanın dünyevi faydaları nelerdir?

İnsanoğlu veresiye sevmez, ücretini peşin ister. Dünyada alacağı beş kuruş ahirete kalan milyonlarca altından değerlidir çoğu için. Yaptıklarının karşılığını hemen ister. Bu nedenle ahirette kurtuluşa ermenin vesilesi olan iman, dünyaperestler için pek de cazip olmayabilir. Fakat iman dünyevi olarak da faydalı, meşakkatli dünya hayatında insana ışık yutacak, yol gösterecek kılavuzudur.

Eskilerimiz “ağaca dayanma kurur, insana dayanma ölür” demişlerdir. Dünyevi yolculuğumuzda bir çok sıkıntı ve dertle karşılaşırız. Aslında dünya hayatı insan için gurbet gibidir. Sürekli güveneceği birilerini, sığınabileceği emin limanları arar durur. Herkesin onu terk ettiğinde medet umacak merci arar. İman sürekli endişe ve korku ile yaşayan insanın yolunu aydınlatan, çıkmaza girdiğinde elinden tutan bir hazinedir. Böylece ölüm korkusunu yener, gücü yetmediği durumlarda çaresizlik duygusuyla başedebilir.

İmanlı kişi sınırlı hayatının bitip yok olacağı endişesine kapılmaz. İman ona sonsuz hayat verir, yaşamını anlamlandırır. İmanlı kişinin yaşama gayesi vardır. Gelecek endişesi, hakkını alamama kaygısı imanla yok olur. Çünkü Allah (cc) yapılan hiçbir şeyi zayi etmez, zulmü haksızın yanına kar bırakmaz.

İman ayrıca güçten, bolluktan, zenginlikten sapıtmamızı da engeller. Ne de olsa Allah (cc) yaptıklarımızdan haberdardır, imanlı kişi bunu görmezden gelemez. Allah (cc) imanlı kişinin can yoldaşıdır. Mutluluğunda şükredebileceği, çaresizliğinde yalvarabileceği bir merci bulmak insanoğlu için en önemli nimettir.

Ne güzeldir hiçliğe gidiyorum endişesi taşımamak. Ne güzeldir hakkının zalimden alınacağını bilmek. Ne güzeldir ecelden avın avcıdan kaçması gibi çekinmek yerine, ölümün sonsuzluğa açılan bir kapı olduğunu bilmek.

Bir hadisi şerifte:

“Salih kullarım için hiçbir gözün görmediği, hiçbir kulağın işitmediği ve hiçbir insan kalbinin de tasavvur edemediği nimetler hazırladım.” (Buhârî, bed’ü’l-halk 8; Müslim, îmân 312)

Denilmektedir.

İmanlı kişi ne kaybeder, imansız kişi ne kazanır? İmanlı kişi kederden emin olduğu gibi Yaratıcısının (cc) kendisi için hazırladığı hazineler için ümidi olur. İmanlı kişi kendine çeki düzen verir başkaları için de faydalı ve emin bir kimsedir.

İman etmemekle kişi ne kazanır ?

Gelecek kaygısı, koyu bir yanlızlık. Ne ümidi var ölümden sonrasından ne de garantisi var alemin yaratıcısının gazabından.

 

Bu yazı 950 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak