Hums (Humus) nedir?

Son zamanlarda tartışılan hums konusuna değinmek istedik? Hums Arapça hamse yani beş kelimesinden türemiş olup beşte bir manasına gelir.

Humsun dindeki yeri nedir ?

Belki humsun dinde yeri var mıdır diye merak etmişsinizdir. Evet vardır. Humsun kaynağı Enfal suresinin 41. Ayetidir.

Enfal Suresi 41 Ayette:

وَاعْلَمُواْ أَنَّمَا غَنِمْتُم مِّن شَيْءٍ فَأَنَّ لِلّهِ خُمُسَهُ وَلِلرَّسُولِ وَلِذِي الْقُرْبَى وَالْيَتَامَى وَالْمَسَاكِينِ وَابْنِ السَّبِيلِ إِن كُنتُمْ آمَنتُمْ بِاللّهِ وَمَا أَنزَلْنَا عَلَى عَبْدِنَا يَوْمَ الْفُرْقَانِ يَوْمَ الْتَقَى الْجَمْعَانِ وَاللّهُ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ

Va’lemû ennemâ ganimtum min şey’in fe enne lillâhi humusehu ve lir resûli ve li zîl kurbâ vel yetâmâ vel mesâkîni vebnis sebîli in kuntum âmentum billâhi ve mâ enzelnâ alâ abdinâ yevmel furkâni yevmettekal cem’âni, vallâhu alâ kulli şey’in kadîr(kadîrun).

Yani:

Bilin ki, ganimet olarak aldığınız herhangi bir şeyin beşte biri mutlaka Allah’a, Peygamber’e, onun yakınlarına, yetimlere, yoksullara ve yolculara aittir. Eğer Allah’a; hak ile batılın birbirinden ayrıldığı gün, (yani) iki ordunun (Bedir’de) karşılaştığı gün kulumuza indirdiklerimize inandıysanız (bunu böyle bilin). Allah, her şeye hakkıyla gücü yetendir.

Denilmektedir. Yani İslam devleti bir ganimet elde ederse bunun yüzde yirmisi yani beşte biri yukarıda sayılanlar arasında beşe bölünür demektir. Savaş ganimetinin yanı sıra devletin herhangi bir şekilde elde edeceği hazine de hums sayılmıştır.

Yukarıdaki ayete göre ganimet şu şekilde 5 eş parçaya ayrılır:

a)Peygamberimize

b)Peygamberimizin yakınlarına

c)Yetimlere

d)Yoksullara

e)Yolculara

Asıl soru şu peygamber efendimiz (sas) şimdi hayatta olmadığına göre onun ve yakınlarının humsu kime verilecektir ?

Ebu Hanife’ye göre diğer üç kısmın payına ilave edilir. İmam Malik’e göre nasıl dağıtılacağına devlet başkanı karar verir. İmam Şafi ve İmam Ahmed bin Hambel’e göre peygamber ve yakınları için ayrılmış hums toplumun yararına olan işlerde kullanılır.

Ehli sünnete göre hums yukarıdaki şekilde pay edilir. Şiilerde de hums vardır ama onlarınkisi beşte bir oranındaki gelir vergisi şeklindedir. Hums olarak toplanan vergi (zekattan farklıdır) peygamber soyundan gelenlere, yoksullara, yetimlere ve müçtehitlere dağıtılır.

Bu yazı 976 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak