Hgs(Hizli geçis sistemi) nedir?

Paylaş
 

Gişelerde oluşan ve bitmek bilmeyen kuyruklara bir çözüm olarak getirilen hgs yani hızlı geçiş sistemi hayatımıza bir çok kolaylık getirmiş durumdadır. Trafiğin kendiliğinden oluşan ve bitmek bilmeyen dur kalk sistemine birde gişe trafiği eklenince özellikle büyük şehirlerde hayat çekilmez olmaktaydı. İstanbul gibi Türkiye’nin kalbinin attığı bir şehirde hgs olmadan önce gişelerde trafiğin yoğun olduğu saatlerde kilometrelerce araç kuyruğu olabilmekteydi. Neyseki teknolojik gelişmeler doğrultusunda bu sorun bir nebze olsun giderilmiş oldu.

Hızlı geçiş sistemi nasıl çalışır ?

Bu sistem ülkemizdeki tüm karayolları ve boğaz köprülerinde eskiden elle yapılan tahsilatın radyo frekansı ile aracın tanımlanması üzerine kurulmuş olan elektronik bir mekanizmaya dayanır.

Hgs bakiyemi nasıl öğrenebilirim?

Hgs bakiyenizin miktarını öğrenebilmek için PTT şubelerine gidebilirsiniz. Bunun dışında PTT ye ait internet sitesi üzerinden de sorgulama yapılabilmektedir. Böylece hesabınızdaki miktara göre hgs bakiye yükleme işlemi yapabilirsiniz.
Bir başka bakiye sorgulama noktası e-devlet kapisidir. E- devlet üzerinden de tasarruflarınıza bakabilirsiniz. Ancak bu kapı için bir adet şifreniz olmalıdır. İlk giriş şifresini yine PTT şubelerinden alabilirsiniz

Hgs bakiye yükleme işlemi nasıl yapılır?

Gişelerden hızlı geçiş sitemini kullanarak geçmek için hesabınızda bakiye olması gereklidir. Bakiyeniz olmadığı durumlarda ise hesabınıza hgs yükleme sitemi ile bakiye yüklemek durumunda kalacaksınız.
Hesabınıza hgs yüklemesi yapabilmek için size en yakın PTT şubesine gidebilirsiniz. Bu şubelerde hesabınıza nakit para ile bakiye yüklemeniz mümkündür. Bir diğer yöntemde yine PTT şubelerindeki yükleme cihazlarıdır. Bu cihazlar vasıtasıyla hızlı ve pratik hgs yükleme işlemi yapin.
Sıkça seyahat eden ve hızlı giciş sistemini kullanan biriyseniz sizler için önerimiz anlaşmalı bankalar ile otomatik ödeme talimatı seçeneğini kullanmanızdır. Böylece siz hiç bir işlem yapmadan seyahatin tadını çıkartabilirsiniz. Bakiyenizin azalması durumunda bankanız gerekli yüklemeyi yapar. Bu ve benzeri tüm yükleme işlemleri bankanızca halledilir. Bakiyenin yetersiz olması gibi hiç bir durumla karşılaşmazsınız.
Bakiye sorunu ile karşılasan pek çok araca geçiş sonrasında ceza kesilmektedir. Otomatik ödeme talimatı ile bu sorunu da ortadan kaldirmiş olacaksınız.

Hgs geçiş ihlalleri nasıl sorgulanır?

Birtakım sebeplerden dolayı Hgs den geçerken ihlaller yapmış olabilirsiniz. Hatta bu ihlalin bazen farkında bile olmayabilirsiniz. Ancak yaptığınız bu hataların sizlere pahalıya mal olabileceğini bilin. Farkında olmadan yaptığınız ihlal sonrası zamanında ödeme yapmadığınızda bu kez ceza üzerine gecikme faizi eklenir. Ayrıca ihlal dolayısıyla ödenmesi gereken geçiş ücreti 7 gün içerisinde ödenmez ise 11 kat fazla ceza ile karşılaşacaksınız. Bu tur durumlar ile karşılaşmamak için hgs geçiş ihlalilin yapılıp yapılmadığının kontrolü sağlanmalıdır. Bu işlemi PTT internet sitesinden yada hgs müşteri hizmetlerinden yapabilirsiniz.

Bu yazı 830 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak