Hazır yufkadan ıspanaklı börek nasıl yapılır?

Hazır yufkalar mutfağımızdaki yerini giderek sağlamlaştırıyor. Hem kısa sürede börek yapılabilmesi hem de lezzetli olması nedeniyle özellikle çalışan bayanlar hazır yufkadan vazgeçemiyor.  Hazır yufkadan ıspanaklı böreği fırında yapabileceğiniz gibi aynı malzemelerle tavada içli gözleme şeklinde de yapabilirsiniz. Tavada yapılan ıspanaklı gözlemeler zaman açısından oldukça avantaj sağlıyor. Fırında yapılan hazır yufkadan ıspanaklı börek ise çıtır çıtır ve lezzetli olması nedeniyle misafirlerinize sunabileceğiniz veya çocuklarınızın beslenme çantasına koyabileceğiniz bir alternatif.

İlk tarifimiz fırında hazır yufkadan börek tarifi. Cüneyt Arkın filmlerinde, değerli jönümüzün annesinin yaptığı lezzetli ıspanaklı börekleri biz hazır yufka ile yapalım.

Fırında hazır yufkadan ıspanaklı börek malzemeleri:

 4 tane hazır yufka

Yağlı kağıt

Ispanaklı böreğin üzerine sürmek için:

1 çay bardağı sıvı yağ
1 tane yumurta

Ispanaklı böreğin iç harcında kullanılacak malzemeler

300 gram kıyma
300 gram ıspanak
1 tane soğan
Tuz
Baharat

Fırında hazır yufkadan ıspanaklı börek nasıl yapılır?

Ispanaklı böreğin önce iç harcını hazırlamamız gerekir. Bunun için önce soğanları ve ıspanakları ince ince doğrayalım. Tavada sıvı yağda soğanları kavuralım. Soğanlar kavrulunca kıymayı ilave edelim. Tecrübeli bayanlar soğanın ne kadar kavurulduktan sonra kıymanın ilave edileceğini göz kararı bilir. Eğer siz mutfakta yeniyseniz ve garantili bir formül arıyorsanız. Soğanı, kıymayı ve ıspanağı ayrı ayrı kavurun sonra birleştirin ve tuzunu, baharatını atın. Eğer tecrübeliyseniz önce soğan sonra da kıyma en son olarak da ıspanakları ekleyip kavurun. Tavaya en son ilave edilen ıspanaklar suyunu çekince tuzunu ve baharatını katabiliriz. Ispanaklı böreğin iç harcı hazır, bunu soğumaya bırakalım.

 Sıra yufkalara geldi. Hazır yufkaları düz bir zemine serip fırın tepsisi hizasında kenarlarını keselim. Yufkaların kenarlarını elimizle daha küçük parçalara ayırıp bir tabağa alalım. Fırın tepsisine yağlı kağıt serip üzerine de fırın tepsisi hizasında kesilmiş hazır yufkalardan birisini serelim. Hazırladığımız  iç harcından bir parça alıp hazır yufka üzerine serpiştirelim. Tabaktaki yufka parçalarından da bir kısım alıp yufka üzerine serpiştirelim. İlk kat hazır. Diğer yufkaları da seri aynısını yapalım.

Son olarak sosu börek üzerine sürmemiz gerekir. Bunun için sos hazırlayalım. Bunun için sıvı yağ ile yumurtayı bir kap içinde karıştıralım. Böylece sos da hazır demektir. Sosu yumurta fırçası ile böreğin üzerine sürelim.

Sıra böreği fırına sürmeye geldi. Ama önce fırını 180 dereceye ayarlayıp birkaç dakika ısınmasını bekleyelim. Fırın ısınınca ıspanaklı börek tepsisini fırına sürelim. Böreklerin üstü kızarmaya başlayınca hazır yufkadan ıspanaklı börek pişmiş demektir.  Afiyet olsun.

Hazır yufkadan ıspanaklı börek yapmak yerine aynı malzemelerle ve daha kısa sürede ıspanaklı gözleme de yapabiliriz. Bunun için iç harcını yukarıdaki gibi hazırlayalım. Sonra düz bir zemine yufkayı serip ortasına malzemeden bir parça yayalım. Yufkayı kenarlarından içe doğru katlayalım. Yufkanın uçlarını ortada birleştirip elimizle perçinleyelim. Yufkaları teke tek tavada pişirelim.  Pişen yufkaları ( içli gözleme de diyebiliriz) genişçe bir tabağa alıp bıçakla dilimleyelim.  Bu tarif kısa sürede yapıldığı için çoğu hanımın tercih ettiği bir tarif. Afiyet olsun.

Bu yazı 1060 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak