Hazır yufkadan gözleme nasıl yapılır?

Hazır yufkadan gözleme nerdeyse her mutfağın vazgeçilmezi oldu. Kısa sürede yapılabilmesi ve değişik varyasyonlar denenebilmesi nedeniyle bayanlar tarafından tercih ediliyor. Genellikle peynirli, ıspanaklı, cevizli, soğanlı veya yumurtalı varyasyonları yapılıyor hazır yufkadan gözlemenin. Bugünkü hazır yufkadan gözleme tarifimiz peynirli olacak.

Hazır yufkadan peynirli gözleme malzemeleri:

  • 4 tane yufka
  • 200 gram peynir.( Genellikle beyaz peynir tercih edilir ama lor peyniri veya tulum peyniri de kullanılabilir.)
  • Bir tutam maydanoz
  • Tereyağı

Kızartmak için:

  • Sıvı yağ

 

Hazır Yufkadan gözleme nasıl yapılır?

Önce iç harcın hazırlanması gerekir. Bunun için peynir didiklenir. Maydanoz ince doğranıp peynirle karıştırılır. Peynirde tuz olduğu için ilave tuz atmanıza gerek yoktur. Dilerseniz baharat ekleyebilirsiniz.

Şimdi sıra içi yufkaya sermeye geldi. Düz bir zemine marketten alınan yufkalardan biri serilir. İçi tereyağı ile yağlanır. Orta kısmına iç serilir. Yufkanın uçları içe katlanıp ortada birleştirilir ve perçinlenir. Sonra da sıvı yağ dökülmüş tavada altlı üstlü pişirilir. Pişirmek derken öyle uzun süre değil 5 dakika yeterli. Diğer yufkalar da aynı şekilde pişirilir. Yufkalar pişince teker teker genişçe yayvan bir tabağa alınır. Eğer fazla yağ kullanmamışsanız kağıt havluyla yağını almanıza gerek yoktur. Servis ederken de dörde bölseniz daha makul oluyor. Siz hazır yufkadan gözlemeyi kendinize özel harçlar kullanarak da yapabilirsiniz. Ispanaklı, kıymalı, soğanlı, cevizli çeşitleri yapılıyor genellikle hazır yufkadan gözlemenin.  İçini isterseniz daha az veya daha çok yapabileceğiniz gibi mantar veya pırasa gibi sık tercih edilmeyen malzemeler de kullanabilirsiniz. Hazır yufkadan gözlemeyi sebzeli veya kıymalı yapacaksanız iç olarak kullanacağınız malzemeyi önceden soğanla kavurmanız gerekmektedir. Gerisi ise aynı. Hazır yufkadan gözleme işte bu şekilde yapılır. Şimdiden afiyet olsun. Sizin denediğiniz bir hazır yufkadan gözleme çeşidi varsa bize gönderin sitemizde yayınlayalım.

 

Bu yazı 748 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak