Hazır yufkadan börek nasıl yapılır ?

Bugün hazır yufkadan börek tariflerini vereceğiz. Hazır yufka hayatımıza girdi gireli mutfak işlerine fazla zaman ayıramayan hanımlar kısa sürede mucize lezzetlere imza atmaya başladılar. Bugünde kısa sürede hazırlanabilecek hazır yufkadan börek tariflerini vereceğiz. İlk tarifimiz hazır yufkadan patatesli gül böreği olacak. İkincisi ise çocukların çok beğendiği sebzeli üçgen börek. Üçüncü tarifimiz de hazır yufkadan patatesli tepsi böreği.

 

Patatesli gül böreği nasıl yapılır ?

 Patatesli gül böreği aşağıdaki gibi yapılır.

 Patatesli gül böreği malzemeleri:

6 adet hazır yufka
3 adet yumurta
1 su bardağı yoğurt
1 su bardağı süt
1 çay bardağı ayçiçek yağı
1 paket kabartma tozu
   İç harcı için
1 kilogram patates
2 baş kuru soğan
Baharat (Kırmızı biber,Karabiber,Kimyon vs) ve tuz

Patatesli gül böreği nasıl yapılır ?

Önce iç harcı hazırlayalım, bunun için patatesler haşlanır ve rendelenir. Bir kabın içine soğanlar rendelenir. Rendelenen soğanlar tavada sıvı yağda kısık ateşte kavrulur. Üzerine rendelenmiş patates, baharat ve tuz ilave ederek biraz daha kavrulur.

Sıra geldi böreği hazırlamaya…

Önce hazır yufkaların üzerine süreceğimiz sosu hazırlayalım. Bunun için bir kaba yumurtalar kırılır ve çırpılır. Üzerine yoğurt döküp karıştırılır. Süt, sıvıyağ ve kabartma tozu ilave edip karıştırılır. Yufka üzerine süreceğimiz sos hazır.

Hazır yufkalardan birisi düz bir zemine serilir ve çaprazlama dörde kesilir. Bu şekilde 4 tane üçgen yufka elde edilir. Üçgen yufkaya hazırladığımız sostan sürülür. Üçgenin kalın kısmına iç harçtan bir parça koyup sıkıca sarılır. Sarınca kenardan içe doğru kıvrılır. Bir uç içte diğer uç dışta kalacak. Görünümü de güle benzeyecek. Diğer hazır yufkalar da aynı şekilde dört parçaya ayrılır ve bu şekilde hazırlanır. Üzerlerine içine sürdüğümüz harçtan sürülür ve çörek otu serpilir. Gül börekler yağlanmış fırın tepsisine dizilir. Önceden ısıtılmış fırında 200 derecede üzeri kızarana kadar takribi 35-dakika pişirilir. Afiyet olsun.

Sebzeli üçgen börek nasıl yapılır?

 Bu tarifi bezelye veya havuç yerine, ıspanak, pırasa veya lahana gibi değişik sebzelerle de yapabilirsiniz.  Çocuklar sebzeli üçgen böreğin şekline bayılıyorlar. Bu nedenle çocuklarınızın beslenme çantasına koyabileceğiniz bir tariftir.

 Sebzeli üçgen börek malzemeleri:

    6 adet hazır yufka
3 adet yumurta
1 su bardağı yoğurt
1 su bardağı süt
1 çay bardağı sıvı yağ
1 paket kabartma tozu

       İç harcı için

2 adet patates
2 adet havuç
1 su bardağı bezelye
Kırmızı pul biber
Karabiber
Kimyon

Sebzeli börek nasıl yapılır ?

Önce iç harcı hazırlayalım. Bunun için patatesler ve havuçlar küp şeklinde doğranıp bezelyelerle birlikte tencerede haşlanır. 20 dakika haşlansa yeterli.Haşlanan malzemeler süzülür ve bir tabağa alınır. Tuz ve baharat ilave edilir.

Şimdi de hazır yufkaların üzerine sürülecek sos hazırlayalım.  Bunun için bir kaba yumurta kırılır ve çırpılır. Yoğurt ilave edilir ve homojen hale gelene kadar karıştırılır. Sosumuz hazır. Bu sosu hem yufkaların arasına hem de üzerine süreceğiz.

Hazır yufka çaprazlama dört parçaya ayırılır. Parçalar üçgen şeklinde olacaktır. Üçgen şeklindeki parçanın kısa ucunu 4 parmak kalınlığında içe doğru kıvırılır ve sos sürülür. Bu şekilde yaparak uzun kısma kadar kapatılır.

 Uzun ince ve dikdörtgen şekli oluşunca iç harcı en baş tarafa koyarak üçgen şeklinde sarılır. Hazır yufkalardan bu şekilde 24 parça üçgen börek elde edilir. Üzerlerine sos sürüp önceden ısıtılmış fırında 180-200 derecede üzeri kızarana kadar pişirilir. Afiyet olsun.

Patatesli tepsi böreği nasıl yapılır?

 Hazır yufkadan yapacağımız üçüncü börek tarifi patatesli tepsi böreği olacak. Siz bu tarifi patates yerine başka sebzelerle de deneyebilirsiniz.

 Patatesli tepsi böreği malzemeleri :

4 adet hazır yufka
1 bardak süt
4-5 yumurta
5 kaşık tereyağı
3 orta boy patates
Tuz , karabiber,kırmızı biber

Patatesli tepsi böreği nasıl yapılır?

Önce patatesler haşlanıp rendelenir. İçine baharatları atıp karıştırılır. Süt, yumurta ve erittiğiniz tereyağı çırpılır ve harç ile karıştırılır.
Yağlanan fırın tepsisine hazır yufkalardan biri serilir ve kenarları dışarı taşacak şekilde koyulur. Üzerine harç serpilir ve diğer yufka üzerine serilir. 4 yufka bu şekilde serilir. En son kenara taşan yufka kıvrılıp üzerine katlanır.
Üzerine yumurta sarısı sürüp isteğe göre çörek otu veya susam serpilir.180 derece fırında üzeri kızarana kadar pişirilir. Afiyet olsun.

 

Bu yazı 1105 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. sacide dedi ki:

    Üzerine alternatif olarak ne sürülüyor?

Bir yorum bırak