Hayal kırıklığının ilacı nedir ?

Hayal kırıklığının bir ilacı olsaydı ne çok satardı değil mi? Hayal kırıklığına insanların tepkileri çeşit çeşittir. Kimisi acılarının üzerine gider yeniden dener, kimisi küser köşesine çekilir. Bazıları depresyona girer, bazıları duvar gibi tepkisizdir. Bazıları hayal kırıklığına uğrayınca yoğurdu üfleyerek yer, bazıları acı patlıcana döner sıcak sütü kafaya diker. İnsanlar çeşit çeşit, olaylara verdiği tepkiler de öyle. Bugünkü yazımız hayal kırıklığı yaşarsanız ne yapacağınıza dair olmayacak. Tam tersi hayal kırıklığı yaşamamanız için ne yapmak gerektiğini anlatacak.

Hayal kırıklığına uğramamanın ilacı basit sevmede ve nefret etmede ölçülü olmak. Bu tavsiyeyi Peygamberimiz (sas) den alıyoruz. Peygamberimiz diyor ki:

“Sevdiğini ölçülü sev, günün birinde nefret ettiğin birine dönüşebilir. Nefret ettiğinden de ölçülü nefret et. Günün birinde sevdiğin birine dönüşebilir.”

 Biz millet olarak birini seversek kendimizi tamamıyla teslim ediyoruz. Bir kere güvenmişsek her sırrımızı açıyor, özelimizi paylaşıyoruz. Hayat oldukça değişken, bugün bağrımıza bastığımız kişi yarın bizi arkamızdan bıçaklayabiliyoruz. Hep fazla güvenmenin arkasından gelen nankörlüğün tadını tadıyoruz. Sonuç hep hayal kırıklığı.

Peki kimseye güvenmeyelim mi? Elbette ki güvenelim. Ama sınırları iyi belirleyelim. Bugün dost olan birinin yarın düşman olabileceğini unutmadan ölçüyü koruyalım. Bunun tersi de geçerli, köprüleri attığımız birinden medet umduğumuz zamanlar da gelebilir. Acele karar verdiğimiz, notunu yapıştırıp kendimizden uzaklaştırdığımız birilerinin aslında sandığımız gibi olmadığını anlayacağımız zamanlar da gelebilir. Bu nedenle sevgi ve nefrette ölçülü olalım.

 

Bu yazı 835 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak