Hasanboğuldu Efsanesi ve Kazdağları Turları

Paylaş
 

Kazdağları Turlarına katılanlar Hasanboğuldu efsanesini yudumlama imkanı buluyor.

Hasanboğuldu efsanesi şöyle;

Eskiden Edremitte Çarşamba ve Cuma günleri sebze meyve pazarı kurulurmuş. Bu pazarsa dağ ve ova köylüleri yetiştirdiği ürünleri satar, kazandığı üç beş kuruşla kendileri ve aileleri için bir hafta onbeş gün yetecek sarf malzemesi alırlarmış.

Bir zaman Zeytinli köyünün delikanlılarından Hasan’ın babası Hakkın rahmetine kavuşmuş.Evin geçim yükü bahçıvanlık yapan Hasan’ın üzerine kalmış. Köylüleri gibi her hafta pazara mal satmaya gelen Hasan pazarda alımlı bir genç kız görür. Kıyafetine bakılırsa kız obalıymış ve o da pazara yourt-peynir satmaya gelmişmiş.

Evlenme çağına gelen yakışıklı Hasan bu kızı unutamaz, hep hayalinde canlandırır. Bir seferinde kız bunun yanına gelir ve seslenir. Afallayan Hasan, birden karşısında kızı görünce aptalca hareketler yapmaya başlar. Kız da Hasan’ın komik sayılan bu davranışlarına istemeden de olsa gülümser.

Kız Hasan’dan alış veriş yapmaya gelmişti. Hasan kızın istediklerinden bol bol verdi, en güzellerini seçti. Daha sonra aklına mıh gibi yazılan bu kız kimdir diye araştırınca adının Emine olduğunu öğrendi. Köyü de Hasan’ın köyüne yakın bir yerdeymiş.

Bir süre iki genç pazarda birbirlerinden alışveriş etmeye başlarlar. Kız, yoğurt peynir verir, Hasan da sebze verir.

Bir süre sonra Çarşamba pazarından eve beraber dönmeye başladılar. Pazardan yukarı doğru çıkılınca Hasan’ın köyü Zeytinli’ye varılırıyordu. Emine’nin köyü ise Zeytinli’den yürüme olarak 3 saat daha yukarıda idi.

Birbirlerini seven gençler evlenmeye karar verirler ama kızın ailesi Hasan’a vermek istemezler. Vazgeçsin diye de olmadık şartlar ileri sürerler..

Devamı için: http://www.kazdaginatura.com.tr/

Bu yazı 1280 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak