Hamilelik belirtileri

Paylaş
 

Gebelik gelişen bebeğin her gün büyüdüğünü takip ettiğiniz, güzellikleri yanında bazı sancılı tarafları da olan bir dönemdir. Hamilelik belirtileri görülmeye başlandığından itibaren hissedilen heyecan çok tatlıdır ama daha önce yaşanmamış bazı şikayetlerin yaşanması da can sıkıcı olabilmektedir.

Hamileliğin en fazla şikayet edilen yanlarından birisi bel ağrılarıdır. Cenin ağırlığının ve anne adayının ağırlığının günden güne artması bel ağrılarını bazı günler dayanılmaz hale getirebilir.

Yorucu işlerde çalışmak, uzun süre ayakta durmak veya ani hareketler yapmak sinir sıkışmaları veya bel ağrılarına yol açabilir.

Karnın büyümesi en tatlı hamilelik belirtisidir. İlk zamanlar bunu kamufle edebilmek mümkün olsa da ilerleyen aylarda göbek bölgesi iyiden iyiye genişler.

Gebelik, hormon değişimlerinin yaşandığı ve buna bağlı olarak hassasiyet sorunlarının yaşandığı bir dönemdir. Bu hassasiyet aşırı koku alma gibi fiziksel boyutu olan ve sebepsiz ağlama gibi duygusal boyutu olan bir hassasiyettir.

Böyle zamanlarda gebe kişiyi idare etmek, tolerans göstermek gerekir.

Bebeğinizin iyi bir gelişim göstermesini istiyorsanız 6 hafta öncesinden testlere başlamanız gerekir. Adetiniz geciktikten sonra yaptırdığınız hamilelik testi pozitif çıktığında zaman kaybetmeden, hamilelik kesenizin rahim ortamında olup olmadığına baktırmak ve kontrol etmek için mutlaka hekiminize başvurmalısınız.

Hamileliğinizin güzel anları bebeğinizin ilk kalp atışını duyduktan sonra başlar. Hamilelik dönemi kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Kronik bir hastalığı olmayan kişilerde özen gösterilmesi gereken durumlar ve olgular farklıyken, kronik bir hastalığı olan ya da hastalığına henüz tanı koyulmayan kişiler gebelik döneminde daha dikkatli olmalıdır.

Gebelikte beslenme ve bilinçli egzersiz gereklidir. Bunun için uzman yardımı almak gerekir. Dengeli beslenmek fazla yemek anlamına gelmediği gibi düzenli egzersiz yapmak da yorucu sporlar anlamına gelmez. Ne şekilde beslenilmesi gerektiği, ne şekilde egzersiz yapılacağı doktordan öğrenilebilir.

Gebelik döneminde yapılan testler bu konuda anne adayına ışık tutar.

Hafta hafta gebelik belirtileri değişir. Bebeğin gelişimi de farklılaşır. Rutin kontroller esnasında ultrason görüntülerinden bebeğin gelişimi takip edilebilir.

Genel anlamda özetlemek gerekirse, hamilelik dönemi hem anne hem de bebek adına zor bir süreçtir. Bu süreçte kendinize ve bebeğinize dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kaynak: http://okur.co/

Bu yazı 1176 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak