Hamam böceğinden nasıl kurtulurum ?

Paylaş
 

Yazın gelmesiyle hamam böceği ve kalorifer böcekleri evleri istila etmeye başladılar. Bu yazımızda hamam böceği ve kalorifer böceğinden kurtulmanın yolları anlatılacak.

Cazibe testi

Böcekleri acaba evinize ne çekiyor olabilir ? Diğer canlılar gibi böcekler de besine ve suya ihtiyaç duyarlar. Belki de farkına varmadığınız bir besin kaynağı böcekleri çekiyordur. Bunu tespit etmeye çalışın.

Kapıları kapalı tutun

Özellikle sıcak yerlerde kapıların kapatılmasına pek dikkat edilmemektedir. Böcekler küçük deliklerden bile sızabilirler. Açık kapı bulurlarsa içeri girecekleri aşikar. Kapıları kapalı tutmayı alışkanlık haline getirin.

Pencerelere sineklik takın

Pencerelere sineklik taktırırsanız sinekler ve arıların yanı sıra diğer böcekleri de evinizden uzak tutmuş olursunuz.

Bahçeye bakım yapın

Bahçede su ve çöp birikintileri, duvarların kenarlarına atılmış ahşaplar, hasılı bakımsız bir bahçe böcekler için cennettir. Bahçeniz bakımlı eviniz boyalı ve temiz olursa böceklerden de korunmuş olursunuz.

Çatlakları tamir edin

Hamam böcekleri küçük çatlaklardan kolayca geçebilirler Evinizin dışındaki çatlakları, pencerinin kenarlarında oluşabilecek delikleri tamir edin.

Boruların çevresini kapatın

Evinize giren kablolu televizyon, internet ya da telefon hattının duvardaki hatların girişlerini sıkıca kapatmazsanız böcekler buralardan kolayca evinize girebilir. Ayrıca su, gaz, elektrik ya da klima borularının geçtiği delikler de önemlidir. Buraları sık sık kontrol edin ve bu alanlar herhangi bir çatlak ya da boşluk varsa hemen kapatın.

Yemeklerin üstü kapalı olsun

Kapların ve yemeklerin üzeri kapatılmalıdır. Yemek kokuları böcekleri cezp eder, bu nedenle açıkta yiyecek
bırakmayın.

Çöp kutusuna dikkat

Çöpünüzü ağzı açık çöp kovalarına atıyorsanız böcekleri evinizden uzak tutamazsınız. Çöpünüzü dışarı bırakırken de ağzını kapatmalısınız.

Evin tabanı çok önemli

Evinizin tabanı böceklerin önemli beslenme ve gezinme alanıdır. Evinizi düzenli olarak süpürün,dağınık bırakmayın.

Bu yazı 2495 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak