Gusül abdesti nasıl alınır

Gusül abdestinin farzı üçtür. Birincisi ağıza üç kere su vermek. İkincisi buruna üç kere su vermek. Üçüncüsü de bedeni tam olarak yıkamaktır.

Ağız ve buruna su vermeyi ilk önce yapmak gerekir. Bütün bedeni yıkayıp daha sonra ağıza buruna su vererek gusül abdesti alınmaz.

Gusül abdesti nasıl alınır?

Gusül abdesti genel olarak ağıza ve buruna üçer kere su verip tüm bedeni yıkamak olarak tarif edilse de dine uygun olarak gusül abdesti almak için aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir.

Gusül abdesti almadan önce özellikle avret mahalli olmak üzere bedendeki görünen pisliklerin giderilmesi gerekir. Daha sonra ağıza üç kere su verilir. Su verme işlemi aceleye getirilmemelidir. Ağıza bol su alınır ve gargara yapılır. Ağız içinde suyun temas etmediği noktanın olmamasına dikkat edilir. Bu üç kere ayrı ayrı yapılır. Buruna su verince genize kadar çekilir ve sümkürülür ki burunda kuru yer kalmasın. Buruna ayrı ayrı üç kere su verilir.

Ağıza ve buruna üçer kere su verdikten sonra namaz abdesti alınır. Namaz abdesti almak gusül abdestinin farzı olmayıp sünnettir. Yani namaz abdesti almadan da gusül abdesti alınabilir. Daha sonra bedenin yıkanmasına geçilir. Burada sünnet olan yukarıdan aşağıya ve sağdan sola yıkama yapılmasıdır. Önce başa su dökülür ve yıkanır. Daha sonra sağ omuza su dökülür ve yıkanır. Daha sonra da sol omuza sol dökülür ve yıkanır. Bu şekilde aşağıdan yukarıya ve sağdan sola kuralıyla beden yıkanır.

Bedende su değmemiş noktanın kalmaması gerekir bu nedenle küpe ve yüzükler varsa piercing veya hızmalar yerinden oynatılmalı veya çıkarılmalıdır.  Kuru kalması muhtemel yerlere örneğin kulak veya göbek deliğine dikkat edilmelidir. Gusül abdesti alınan yerde su birikiyorsa çıkarken ayaklar da iyice yıkanmalıdır.

Gusül abdestine büyük abdeste de denir. Gusül abdesti ile namaz da kılabilirsiniz.

Su bulunamayan durumlarda gusül abdesti yerine teyemmüm de alınabilir. Ancak teyemmümün kuralları vardır. Örneği evde suların kesilmesi teyemmüm sebebi olamaz. Teyemmüm için teyemmüm abdesti almanın koşulları oluşmalıdır.

Bu yazı 947 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. ibrahim dedi ki:

    çok güzel bir yazı, allah cümlemizden razı olsun

Bir yorum bırak