Gıybet etmek

İmam Gazali hazretlerinin Kalplerin Keşfi adlı kitabından gıybet etmek üzerine bir yazı:

Ulu Allah (cc) gıybeti Kur’ân’da kınayarak, sahibini ölü eti yiyene benzetmiştir. Ulu Allah (cc) buyuruyor ki:

“Birbirinizi gıybet etmeyin. Herhangi biriniz kardeşinin ölü etini seve seve yer mi? Bundan elbette tiksinirsiniz” (Hucurat 12).

Peygamberimiz (sas) buyuruyor ki:

Müslümanın her şeyi, kanı, malı ve şerefi Müslümana haramdır.” Gıybet ırza şâmildir, Peygamberimiz ırzın dokunulmazlığını, mal ve kan dokunulmazlığı ile bir arada zikretmiştir.

Peygamberimiz (sas) buyuruyor ki:

”Birbirinizi kıskanmayınız, birbirinize kin beslemeyiniz, yalandan müşteri çıkıp birbirinizin alacağı malın fiyatını yükseltmeyiniz, birbiriniz aleyhine dedikodu yapmayınız, Allah’ın birbirine kardeş olan kulları olunuz.” Peygamberimiz (sas) buyuruyor ki:

“Gıybetten sakınınız, çünkü o zinadan daha ağır bir günahtır. İnsan zina edebilir ve tevbe edince Allâh da tevbesini kabul edebilir. Fakat gıybet edilen kimse, hakkını bağışlamadıkça, gıybetçi affedilmez.” Peygamberimiz (S.A.S.) buyuruyor ki:

“Mirâc Gecesi tırnakları ile çehrelerini tırmalayan bir guruba rastladım. Cebrail’e (as) (Bunlar kimdir) diye sordum. Cebrail de (as) bana (Bunlar gıybet yaparak başkalarının şerefini lekeleyenlerdir) dedi.”

Süleyman Ibni Câbir der ki; “Peygamber’imize gelerek (bana iyi bir şey öğret de faydalanayım) dedim, bana söyle buyurdu:

Kendi kovandan su isteyen birinin kovasına su boşaltmak veya Müslüman kardeşini güler yüzle karşılamak ve arkasından dedikodu yapmamak (gibi sana basit görünen hareketler) bile olsa hiç bir iyiliği küçümseme.”

Berae der ki; “Bir gün Peygamberimiz evdeki kadınların da duyabildiği yüksek bir sesle bize hitap ederek buyurdu ki. Ey dili ile imân ettiği halde kalbi ile imân etmeyenler! Müslümanları giybet etmeyin, onların ayıplarını araştırmayın. Çünkü kim kardeşinin ayıbını araştırırsa Allah da onun ayıbını araştırır. Allah kimin ayıbını araştırırsa onu evi içinde rezil eder.”

Söylendiğine göre, ulu Allah (cc) Hz Musa’ya (as) söyle vahyetti:

“Dedikodudan tövbe ederek ölen kimse, en arkadan cennete girer. Dedikoducu olarak ölen kimse ise ilk önce cehenneme girer.”

Sahabilerden Enes (ra) buyurdu ki;  “Rasûlallah herkese bir gün oruç tutmalarını ve kendisi izin vermedikçe oruçlarını bozmamalarını emretti, herkes bunun üzerine oruca niyetlendi. Akşam olunca herkes bir bir Peygamberimize gelerek “Yâ Rasûlallah, günü oruçlu geçirdim, izin verirsen iftar edeyim” diyerek izin istemeye başladı. Peygamber’imiz de gelene oruç açma izni veriyordu.

Bir kişi, bir kişi daha derken adamın biri gelerek “Yâ Rasûlallah! Ailemden iki kız, günü oruçlu geçirdiler, karşına çıkmaya utanıyorlar, izin verirsen iftar etsinler” dedi. Peygamberimiz adamın tarafına bile bakmadı, adam aynı sözleri yeniden söyledi. Peygamberimiz onunla yine ilgilenmedi. Adam bir daha ayni sözleri söyleyince Peygamberimiz adama:

“Onlar oruç tutmadılar. Bütün gün başkalarının etini yiyen bir kimse nasıl oruç tutmuş olabilir, git onlara eğer oruç tutmuşlarsa kusmalarını söyle” dedi.

Adam kızların yanına döndü, durumu onlara anlattı, kustular, her ikisinden de birer parça kan pıhtısı geldi. Adam tekrar Peygamberimize vararak durumu bildirdi. Peygamberimiz de “Nefsimi kudret elinde tutan Allah’ın adına yemin ederek söylüyorum ki, eğer pıhtılar karınlarında kalsaydı, onları ateş yakacaktı” diye buyurdu.

Diğer bir rivayete göre de Peygamberimiz adamın tarafına bakma­yınca adam bir müddet sonra yine Peygamberimizin huzuruna gelerek. “Yâ Rasûlallah, kızlar açlıktan öldüler (veya öleyazdılar)” dedi. Peygam­berimiz “Onları buraya getir” buyurdu. Kızlar Peygamberimize gelince Peygamberimizi bir bardak getirtti ve birine “kus” dedi. kusunca, ağızlarından bardak dolusu kan ve irin geldi. Sonra öbürünü kusturdu, onun ağzından da aynı şeyler geldi.

Bunun üzerine Peygamberimiz ikisi Allah’ın helal kıldığı şeylere karşı oruç tuttular, fakat Allah’ın haram kıldıkları ile oruçlarını bozdular, karşılıklı oturup başkalarının etini yemeye koyuldular” buyurdu.

Bu yazı 840 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. fatih dedi ki:

    gıybet etmek çok günahtır. hem kul hakkı hem de komşuluk ilişkilerini bozar

Bir yorum bırak