Gelirinizi artırmanın yolları

Mevcut geliriniz geçinmenize yetmiyorsa, ek gelir elde etmek istiyorsanız masa başında para kazanma seçeneklerini sizin için derledik. Mesleğinizi biraz geliştirerek yada hobinizi işe dönüştürerek para kazanabilirsiniz. Bunun için önce hangi konularda potansiyeliniz olduğuna karar vererek yeteneğiniz ve bilginiz olduğu işlere yönelmelisiniz.

 

İşte para kazanma seçenekleri..

Fotoğraf satmak

Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız, çektiğiniz fotoğrafları bir yerde biriktirin. Çünkü sürekli yeni fotoğraflar arayan online fotoğraf ajansları, hem fotoğraf hem de download başına da ücret ödüyor. Sizin de böyle bir yeteneğiniz varsa çektiğiniz fotoğrafları bu ajanslara gönderebilirsiniz. Fotoğraf arayanların en çok talep ettikleri konular iş, sağlık ve insan. Özellikle bu alanlardaki fotoğraflarınız beğeniliyorsa, ilgi görüyorsa bunları satıp para kazanabilirsiniz.

Evde ders vermek

Bilgi sahibi olduğunuz bir konuda ders verebilirsiniz. İllaki öğretmen olmanıza gerek yok. Bir konuda yeterli bilgi birikimine sahipseniz haftanın bazı günlerinde evde ders verebilirsiniz. Örneğin kolej mezunu iseniz yada üniversitede İngilizce hazırlık eğitimi aldıysanız ilköğretim çocuklarına İngilizce dersi verebilirsiniz. Lisans mezunu iseniz hakim olduğunuz konuda çocuklara ders verebilir derslerine yardımcı olabilirsiniz. Bilgisayar bilginiz iyi ise bu konuda ders verebilirsiniz. Sizin kolaylıkla kullandığınız MS Office programlarını başkalarına öğreterek bile para kazanabilirsiniz.

Grafik tasarımı yapmak

Paket programları iyi derecede kullanabiliyorsanız boş vakitlerinizde grafik tasarımlar yapabilirsiniz. Hobi olarak yaptığınız bu çalışmaları gazete, dergi, katalog, broşür, kitap işiyle uğraşan yerlere satabilir, hatta onlardan iş alabilirsiniz.

Yazılım yapmak

Bilgisayar eğitimi aldıysanız yada yazılıma meraklıysanız ilgi duyduğunuz konularda yazılım geliştirerek satabilirsiniz. Web tasarım arayüz programlarına hakimseniz animasyonlu veya HTML tabanlı internet siteleri tasarlayabiliyorsanız bu kabiliyetinizi paraya çevirmek zor olmayacaktır.

İnternetten satış yapmak

Evde kendi yaptığınız örgü, dantel, oya gibi el işlerini, diktiğiniz giysileri yada hobi olarak yaptığınız eserleri internetten satabilirsiniz.

Editörlük yapmak

Çeşitli firmalar için metin ve içerik yazarlığı yapabilirsiniz. Yeteneğiniz olduğu konuda dergilere, gazetelere yazı hazırlayabilir veya yazıların düzeltme işlerini yapabilirsiniz.

Akıllı telefonlara uygulama geliştirmek

Bilgisayar konusunda iyi bir eğitim almışsanız kendinizi bu konuda yetiştirirseniz size para kapıları sonuna kadar açılacaktır. İster web sitesi kurup bu bilgilerinizi kullanarak internet reklamları ile para kazanın isterse bilgilerinizi dvd, vcd hazırlayarak satabilirsiniz. Bunları yaparken kendinizi tanıtmış olacağınızdan iyi ücretle ders de verebilirsiniz.

Kendinizi yeterince geliştirebilirseniz son yıllarda popülaritesi giderek artan IOS, Android, Windows tabanlı akıllı telefon veya tablet bilgisayarlar için uygulamalar geliştirip bunları pazarlayabilir veya bu hizmetleri almak isteyenlere evinizden yardımcı olabilirsiniz.

 

Pasta Börek satmak

Pasta, baklava, börek, kurabiye, turşu, marmelat işlerinde iddialı iseniz önce yakın çevrenize sonra daha büyük kitlelere evde hazırlayabileceğiniz ürünleri satabilirsiniz. Hatta kendi blog sayfanızı oluşturup maharetlerinizi daha geniş kitlelerin duymasını sağlayabilirsiniz.

İnternette anket doldurma

İnternette anket doldurarak cüzi paralar kazanabilirsiniz. Hiç yoktan iyidir derseniz internette anket doldurmak para kazanmanın en zahmetsiz yollarından biridir. Yapmanız gereken sadece mailinize gelen anketleri cevaplayarak para kazanmaktır. Anket soruları genellikle günlük hayatta önümüze çıkan ürünler, malzemeler, hizmet ve sağlık vs. ilgili olduğundan herkesçe yapılabilir.

Dosya yüklemek

Youtube veya başka paylaşım sitelerine dosya yükleyerek de para kazanabilirseniz. Youtube üzerinden para kazanmak için öncelikle kendinize bir üyelik oluşturmanız gerekir. Youtube’a üye olmak ücretsizdir. Youtube üyeliğinizi oluşturabilmeniz için gmail hesabınız olması gerekiyor. Eğer hali hazırda kullandığınız bir gmail hesabınız varsa youtube ana sayfasında sağ üst köşede bulunan oturum aç sekmesine tıklayıp bilgilerinizi girerek profilinize ulaşabilirsiniz.Profilinizi oluşturduktan sonra kendinize özgü paylaşımlarda bulunup profilinizi zenginleştirmeniz gerekiyor. Ne kadar çok içerik ekleyip paylaşırsanız profilinizin popülerliği o derece artacaktır. Belli bir popülariteye eriştikten sonra reklam alabilirsiniz. Reklam denince ilk akla gelen ilk isim Google Adsense’dir. Bu reklam programını kullanarak video seyredilirken bir reklam penceresi açılmasını sağlayabilirsiniz. Bu reklam içeriği düz bir metin ya da banner olabilir. Reklam programlarını kullanarak aldığınız reklamlara tıklanması durumunda para kazanabilirsiniz. Kafanız biraz karışmış olabilir ama en azından böyle bir yöntem olduğunuzu bilmeniz bile yararınıza olacaktır.

Web sitesi kurmak

“İyi” olduğunuz bir konuda web sitesi açmak veya blog sitesinde blog yazmak da size para kazandurur. Belli bir popülerliği yakalayabilirseniz reklam yoluyla para kazanabilirsiniz. Reklam konusunda Google Adsense’ de kullanabilirsiniz, affiliate (Satış ortaklığı) metodunu da. Affiliate sisteminde bir firma ile ürün satışı ortaklığı kurarak web sayfanızda bir firmanın reklamını yapabilirsiniz. Böylece sizin reklamınıza tıklayarak ürün satın alınması durumunda belirli bir yüzde pay alabilirsiniz. Affiliate sisteminin geleceği parlak olan ama şu anda Türkiye’de henüz yaygın değil. Gittigidiyor, Hepsiburada, ve Kitapyurdu gibi sitelerin satış ortaklığı sistemi bulunuyor.

Bu yazı 1212 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak