Fırında Et Pişirme Püf Noktaları

FIRINDA ET KIZARTMALARI
Genellikle iyi kalitede, pahalı etler bu yolla pişirilir.
Çabuk Kızartma: Sıcak fırın kullanın. İlk 15 dakikadan sonra fırîhı kısın. Pişme sırasında patates koyun ve onları da fırınlayın. Piştikten sonra et ve patatesi sıcak servis tabağına alın ve et suyu ile bir sos hazırlayıp bununla birlikte servis yapın.
Yavaş kızartma: Daha ucuz etler için bu yöntemi uygulayın. Çok ılık fırını pişirme için kullanın.

Alüminyum kağıtta fırınlama:
1. Eti aluminyum kağıda bütünü ile sarın. Bu şekilde et özsuyunu koruyacaktır. Son 15 dakika içinde kağıdı biraz açıp etin kızarmasını sağlayın.
2. Eti bir fırın tepsisine koyun ve üstünü kapak yerine aluminyum “kağıtla örtün. Bu şekilde et kızaracaktır. 1520 dakika daha fazladan pişirin.
Yağsız etler için aluminyum kağıdı sarmadan önce kağıdı hafif yağlamak daha güzel ve lezzetli sonuç verir.
Torba He Fırınlama: Aluminyum kağıt gibi kullanın. Et bu torbanın içinde kızarır. Fakat kabuklaşmaz. Onun için pişme sonunda torbanın ağzını açın veya üstünü iyice delin.

Seçim: Sığır butu, fileto, but bonfile bölümlerini çabuk kızartma usulüne göre yapın. Yavaş kızartma için de aynı bölümleri seçin. Fazladan iyi bir döşü de böyle pişirebilirsiniz. Üstü açık veya kapalı olarak fırın tepsisinde veya aluminyum kağıda sarılı olarak pişirilmesi tavsiye olur. Servis yaparken hardal veya et suyu sosu kullanın.

FIRINDA ETLERİ LEZZETLENDİRME YOLLARI
SIĞIR: Sığırın üstünü tuz ile ovun ve biraz karabiber ve hardal serpin. Eti normal şekliyle pişirin. Servisten 30 dakika önce etin üstüne eritilmiş tereyağ sürün. Ayrıca iyice kıyılmış soğan ve maydanozu üstüne yayın.
KUZU: Kuzu etinin derisini yarın ve bir diş sarmısağı içine koyun. Tek diş sarmısak, çok lezzet verecektir.
KOYUN: Koyun etini kalın dilimlenmiş patates ve ince dilimlenmiş soğan yatağının üstüne yerleştirin ve iyice baharatlayın. Bu şekle Lion usulü koyun denir. Pişme süresinin bitiminden önce koyun etinin üstüne biraz portakal suyu serpin.

Dana: Dana etine de bir veya bir kaç diş sarmısakla lezzet katabilirsiniz. Erimiş tereyağ sürmek de özsuyunu koruması açısından faydalı bir yoldur.

 

Bu yazı 1207 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak