Evlilikte nasıl mutlu olunur ?

İnsanların kendilerine çizdikleri özgürlük alanları o kadar geniş ki adeta birer derebeylik. Böyle olunca iki insan değil bir eve, bir şehre bile sığamıyor. Mutluluğun sırlarından biri başkalarının önceliklerini, kendi önceliklerinden önde tutmak olsa gerek…

Böyle yapmakla bitip tükenmez bir mücadelenin içine girmemiş oluyorsunuz, her şeyden önce.. Almaktan çok vermeyi düşününce, önce karşınızdaki mutlu olur, sonra onun mutluluğu sizi mutlu eder.

Günlerden bir gün, nasıl olmuşsa olmuş bir timsah ile bir fil birbirlerine aşık olmuşlar. O kadar çok seviyorlarmış ki, birbirleri için bir şeyler yapmanın yollarını arıyorlarmış devamlı… Fil, ağaçların en taze yapraklarını, en nadide otları koparıp timsaha hediye ediyormuş. Timsah da eti en taze ve en lezzetli olan hayvanları avlayıp file yedirmek istiyormuş. Bir zaman sonra aralarında mutsuzluk başlamış. Sonra anlamışlar ki hep kendileri için güzel olan şeyleri karşı tarafın kabul etmesini bekliyorlar. Bu da zamanla büyük bir yorgunluğa yol açıyor. Bundan vazgeçip mutlu olmuşlar.

Yüce dinimiz kendi nefsinin isteklerini başkalarına kabul ettirmeyi bırakın, nefsimizi kontrol altında almamızı emrediyor. Nefsimiz kontrol ederek, eşimize hükmetmeye çalışmayarak evlilikte mutlu olabiliriz.

Bu yazı 963 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak