Evde çikolata nasıl yapılır?

Evde çikolata yapmak istiyorsanız bu tarife göre kısa sürede yapabilirsiniz. Tarifimize göre yapacağınız çikolata sürme çikolata kıvamında olacaktır. Evde çikolata yapmanın birkaç alternatifi vardır.

İlk alternatif:

İlk alternatif bitter çikolata kullanmadan aşağıdaki malzemelere göre ve yapılış şekline göre evde çikolata yapmaktır. Böyle yaparsanız çikolatadan ziyade pudinge benzer bir şey ortaya çıkıyor. Ne yazık ki başka internet sitelerinde evde çikolata yapımı için bu tarif veriliyor. Bununla birlikte ilk alternatifle bir nevi çikolata sosu elde etmiş oluşunuz, kek veya pastaların üzerini bununla süsleyebilirsiniz.

İkinci alternatif:

İkinci alternatif ham çikolata yani kuvertür çikolata satın alıp benmari usulüyle ( aşağıda benmari usulü anlatılıyor) eritip kalıplara doldurarak ev yapımı çikolata elde etmektir. Kuvertür çikolatanın her yerde bulunmaması ve kiloyla yada kalıpla satılması nedeniyle bu alternatif günlük kullanıma pek uygun değil. Ama bayramlarda veya doğum günlerinde deneyebilirsiniz.

Üçüncü alternatif:

Üçüncü alternatif bizim tarifimizdir. Aslında bu tarif bir paket çikolatayı, tadını mümkün olduğu kadar bozmadan çoğaltmayı amaçlamaktadır. Kıvamı ve tadı sürme çikolataya benzer. Bir tane bitter çikolatadan bir kavanoz sürme çikolata elde etmiş olursunuz.

Tekrar hatırlatalım kuvertür çikolata veya bitter çikolata kullanılmadan yapılan hiçbir tarif nutella çikolatası tadına yaklaşamayacaktır.

Ev yapımı çikolata yapımı için kullanılacak malzemeler:

 1 paket margarin

1 su bardağı süt

80 gram bitter çikolata ( markette satılan, ülker, eti vs çikolatalar)

1,5 su bardağı şeker

1 su bardağı un

5 kaşık kakao

1 paket vanilin

Evde çikolata nasıl yapılır?

 Tencerede margarin eritilir ve ılımaya bırakılır. Kaseye süt ve şeker konulup şeker eriyene kadar karıştırılır. Vanilya, un ve kakao eklenip karıştırılır. Homojen bir karışım olunca tenceredeki erimiş margarinin üzerine eklenir. Benmari usulü eritilen bitter çikolata ilave edilir ve karıştırılır. Ocağın altı yakılarak bir taşım kaynatılır.

Benmari Usulü Çikolata Eritme Yöntemi
Tencereye su konularak kaynatılır. Daha küçük bir kaba çikolata parçalanarak konur. Çikolata konulan kap suyla dolu kabın üzerine konur. Üstteki kabın altı suya değmemeli saplarıyla alttaki tencerenin kenarlarına takılı olarak havada durmalıdır. Böylece kaynayan suyun buharı ile çikolatanın erimesi sağlanır.

 

 

Bu yazı 3303 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. nedim muşlu dedi ki:

    basit ama etkili bir tarif

Bir yorum bırak