Eşler arasındaki kul hakkı

İslamda evlilik önemli bir kurumdur. İslamda evlilik denilince akla sadece çoğalma, neslini devam ettirme gelmemelidir. İslam eşler arasındaki ilişkilere önem verir. Özellikle de kul hakkına. Kul hakkı denilince hepimiz ürkeriz ama yine de bir şekilde birbirimizin hakkına gireriz. Kul hakkından bahsedilince hep hakkı yenilen bizmişiz gibi düşünürüz. İşin gerçeği kul hakkı konusu ahirette hesabını çok zor vereceğimiz konulardandır.

Hiç en fazla kimin hakkına gireriz diye düşündünüz mü ? Sokağa tükürerek, elektrik veya vergi kaçırarak umumun hakkına, gıybet ederek çevremizdekilerin hakkına, göz hakkı diye birilerinin malını izinsiz yersek de o kişinin hakkına girmiş oluruz.

En çok kiminle vakit geçiriyorsak en fazla da onun hakkına gireriz. Umumun hakkına girmek helalleşmesi imkansız olduğu için çok tehlikelidir ama yekünde en fazla eşimizin veya en yakın arkadaşlarımızın hakkına gireriz. Bu nedenle eşimizle olan ilişkimize bir de kul hakkı yönüyle bakmakta fayda var.

Bir yastığa baş koyduğumuz eşimizin kim bilir ne kadar hakkına girdik? Başkasına kızıp acısını eşimizden çıkararak girdik, sorumluluklarımızı yerine getirmeyerek girdik, dedikodusunu yaparak girdik, kötü söz söyleyerek girdik. En büyük imtihanın eş ve çocuklarla olduğunu neden unutuyoruz. Sürekli vakit geçirdiğimiz eşimize davranırken neden kul hakkına riayet etmiyoruz? Tanımadığımız kişiler bize otobüste yer verince teşekkür etme inceliğinde bulunuyoruz da fedakar eşimize karşı neden böyle davranmıyoruz.

Neticede kul hakkı yüce Allah (cc)’ın affetmediği günahlardandır. En yakınımızdaki kişilerin özellikle de eş çocuk ve büyüklerimizin hakkına girmemeye özen göstermeliyiz. Konuya ışık tutması ve hatırlatma olması için kul hakkı ile ilgili hadisleri veriyoruz.

 Kul hakkı ile ilgili hadisler

“Kim bir kul hakkı yemişse derhal o kardeşi ile helalleşsin Çünkü (kıyamet günü) dirhem de geçmez dinar da Böyle olunca o (hak yiyen) kişinin sevapları alınır o adama yüklenir Eğer sevapları yoksa o hakkını yediği adamın günahları buna yüklenir” (Buhari, Rikak, 48 )

“Ümmetimden müflis odur ki, kıyamet günü namaz ve zekâtla gelir Ama, bu arada sövdüğü şu kimse, dövdüğü bir başka kimse dahi gelir Bunun üzerine kendisinin hasenatından şuna verilir, buna verilir Üzerinde haklar bitmeden kendi hasenatı tükenirse, o zaman onların hatalarından alınır kendisine yüklenir Daha sonra cehenneme atılır” (Müslim)

“Mazlumun bedduasından sakınınız Çünkü onun duasıyla Allah arasında perde yoktur” (Buharî, Müslim)

“Ümmetimden müflis odur ki, kıyamet günü namaz ve zekâtla gelir Ama, bu arada sövdüğü şu kimse, dövdüğü bir başka kimse dahi gelir Bunun üzerine kendisinin hasenatından şuna verilir, buna verilir Üzerinde haklar bitmeden kendi hasenatı tükenirse, o zaman onların hatalarından alınır kendisine yüklenir Daha sonra cehenneme atılır” (Müslim)

“Kaçmayarak, yalnız Allah’tan sevap bekleyip sabrederek, düşmana karşı durduğun halde öldürülürsen, borçlarından başka bütün günahlarına kefaret olur Bunu bana Cibril söyledi” (Müslim)

* İşte böyle; her kim kendisine yapılan haksızlığın benzeriyle karşılık verir, sonra aleyhine ‘azgınlık ve saldırıda’ bulunulursa, Allah, mutlaka ona yardım eder. Şüphesiz Allah, affedicidir, bağışlayıcıdır. (22/60)

“Üzerinde kul hakkı olan, ölmeden önce ödeyip helâllaşsın! Çünkü âhırette altının, malın değeri olmaz. O gün, hak ödeninceye kadar, kendi sevâblarından alınır, sevâbları olmazsa, hak sâhibinin günâhları buna yüklenir.” [Buhârî]

“Mü’minin ruhu, ödeninceye kadar borcuna bağlı kalır” [Ebu Hüreyre- Tirmizî, Cenâiz 74. Ayrıca bk. İbni Mâce, Sadakât 12]

“Kibri, hıyâneti ve kul borcu olmayan mü’min, Cennete girer.” [Nesâî]

“Kul hakkı, mü’minin ayıbı, kusûrudur.” [Ebû Nuaym]

Bu yazı 1182 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak