Eski sevgiliyi unutmanın yolları

Eski sevgiliyi unutmanın yolları çoktur. Fakat içlerinden en az zarar göreceğiniz metodu seçebilmek önemlidir.  Eski sevgiliyi unutmak için en sık başvurulan seçenek başka birini bulmaktır. Birini bulursunuz, hatta öncekini yenisiyle kıskandırırsınız. Sonraki manitanız ağrı kesici vazifesi görür, teselli eder. Böylece eski sevgiliyi yavaş yavaş unutursunuz. Yalnız burada üzerinde durulması gereken iki husus var. İlk husus demek ki yenisi tez zamanda bulunamadı ki alternatif aranıyor, ikinci husus yeni sevgiliye rağmen eskisi unutulmuyorsa ne yapmalı ?

Öncelikli şunu ifade etmek istiyorum ki aşktan yeni çıktıysanız, aşk acısını unutmak için başka bir partner bulmak istemeniz yarardan çok zarar getirir. Neden mi? Bir kere acele ettiğiniz için kalibresi düşük insanlara denk gelirsiniz, akabinde bir facia daha yaşarsınız, yahut başınızdan atmaya çalışırsınız. Ayrıca sonradan bulduğunuz teselli edici şahıs aceleye geldiği için nitelikleri düşüktür, eskisini aratır. Bu sebeple öncekini unutmak için yaptığınız manevra ters teper.

Bir başka husus da sırf eski sevgiliyi unutmak için takılacak birini arayıp da avucunu yalayanların derin bir melankoliye girerek aşk acısını daha da şiddetli hissedecek olmalarıdır.

Demek ki neymiş aşk acısını unutmanın yolları yeni manitadan geçmiyormuş.

Unutmak için hobi edinmeyi de tavsiye ederler. Erkeklere balık besle, maça git, kızlara kanaviçe işle yeni kek tarifleri dene falan derler büyüklerimiz. Genellikle bu öneriler gayriciddi bulunur. Hobi adı üzerinde sırf zevk olsun diye yapılan bir şeydir,  eski acılar depreşmesin diye abuk sabuk şeyleri denemenin ne lüzumu var ? Yine de bu öneri biraz da olsa mantıklıdır. Yeni bir hobi icat etmektense eskiden ilgi duyduğunuz hobileri canlandırmak işe yarayabilir. Maksat kafa meşgul olsun. Bu bir deneyin belki faydalı olabilir.

Büyüklerimizin bir başka tavsiyesi de ortam değişikliği tavsiyesidir. Bunu küçümsemeyelim ortam değişikliği, eski mekanları, eski arkadaşları hatta eski uğraşları değiştirmek etkili olabilir. Eskiyi hatırlatan ne varsa değiştirin. Aman ha yakmak için bile olsa eski fotoğrafları elinize almayın. Facebook’a girmeyin, sürekli gittiğiniz kafeye bile uğramayın bu sıralar. Önceki ilişkiniz derin bir aşk değilse bunun etkisi olacaktır. Ama duygu yoğunluğu olan bir ilişkiden çıktıysanız bu size pek çare olmayabilir.

Aşk acısını hafifletmek için evden hiç çıkmayanlar, asosyalliğe bürünenler vardır. İşte bu seçenek asla kafanızda olmasın. Yalnızken aşkınızı daha çok düşünürsünüz, daha çok acı çekersiniz.

Bir de bunun tersine eskisine oranla daha çok iletişime geçenler vardır. Yeni yeni arkadaşlar edineyim, sosyalleşeyim de acımı unutayım diyenler. Her şeyin ortası makbuldür. Sürekli güler yüz maskesi ile dolaşmak, daha dün tanıştığınız biriyle bugün kanka olmak kendinizi kandırmaktan başka bir işe yaramaz. Kalabalıkları arkanızda bıraktığınızda yine aşk acısıyla yüzleşirsiniz. Yine de sosyallik iyidir, aşırıya kaçmadıktan sonra faydalıdır.

Aşkı dua ile tedavi etmeye çalışanlar var. Bir dua ile acaba aşk acısı unutulur mu? Önce şu soruyu sormak lazım, siz dindar mısınız? Herkes dua edebilir hatta etmeli ama dindar değilseniz bu çok da etkili olmayacaktır. Tabi dua ile başlayıp dinde derinlere dalanlar var. Eskiden “aşırı dinci” diye bir kavram vardı. Ben dinin aşırısı olduğunu düşünmüyorum. Dinde peygamberden (sas)  bile daha fazla derinleşmeyi mi kastediyorlar acaba? Bana göre din hem ağrı kesicidir, mutluluk verir hem de kulluk görevlerinizi yapmış olursunuz. Gerçi dinde “ihlas” yani yaptığını sırf Allah rızası için yapmak gerekir ama hangi vesileyle olursa olsun dine yönelmek gerekir. Bu seçenek aklınızda bulunsun, dine yönelmek kuvvetli bir ağrı kesicidir. Kim bilir belki mecazi aşktan ilahi aşka terfi edersiniz ?

Aşk acısını unutmak için saç-baş, kılık-kıyafet değiştirerek sendromdan kurtulmaya çalışanlara değinelim. Gayri ihtiyari olarak böyle bir değişime ihtiyaç duyabilirsiniz ama bu sizin aşk acısı çektiğinizi çevreye ilan etmekten başka işe yaramaz. Üstelik kimisi üzerinize gelir, inadına sorular sorar. Ele vermeyin kendinizi, gerek yok böyle şeylere. Dik durun, her zamanki gibi olun.

Gelelim asıl çözüme;

Eski sevgiliyi unutmak için ne başka birini bulmak, ne asosyal veya hiper sosyal olmak kafi gelecektir. Hobi edinmek veya dine yönelmek faydalı  olsa da yeterli olmayabilir. Aşk acısını unutmanın yolarını aramak yerine sonraki yaşamınızda kalbinizin bir parçasının hep eski sevgilinizde kalacağını kabul edin. Durumu kabul etmek, unutmak için inat etmemek en iyi çözümdür. Bunu yapabilirseniz belki eski sevgiliyi unutamazsınız ama en azından aşk acısını en aza indirebilirsiniz. Kesinlikle saplantılı olmayın.  Ne unutmayı ne de eski sevgiliyi geri getirmeyi takıntılı bir şekilde arzulamayın. Bir süre romantik şarkılardan uzak durun. Sevgiliden ayrılınca organlarınız “bana her şey seni hatırlatıyor” diyecektir. Kasmayın, kendinizi hayatın akışına bırakın. Eskiyi hatırladıkça hayıflanırsınız ama hatırlamamak için çabalarsanız acınız kronik hale gelir daha çok hatırlarsınız. Kesinlikle eski sevgiliyi unutmak için çabalamayın. Yapmamanız gereken bir şey de kötü alışkanlıklar , ileride kurtulamayacağınız bağımlılıklar edinmek. Aşk denilen illet herkesin başına gelebilir, fazla kafaya takmayın.

 

Bu yazı 934 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak