Erzurum oltu taşı nedir ?

Paylaş
 

Oltu taşı nedir ?

Oltu taşı, Erzurum’un Oltu ilçesinin kuzeydoğu kesiminden çıkarılmaktadır. Değerli bir taş olan Oltu taşının diğer bir adı da siyah kehribardır. Bu maden esasında bir karbon bileşenidir, siyah renkli, kolay işlenebilen, bu nedenle de takı ve ziynet eşyası yapımında kullanılır. Oltu taşı genelde siyahtır. Koyu kahve, sarı, nadiren de gri-yeşilimsidir. 3213 sayılı Maden Kanunu’nda kıymetli taşlar arasında olduğu tescil edilmiştir. Topraktan çıktığında çok yumuşak olmasına rağmen, hava ile temas edince sertleşmektedir. İşlendikçe sertleşir. Kullandıkça parlar.

oltu taşı

 Oltu taşından neler yapılır ?

 Erzurumda oltu taşı işçiliği çok meşhurdur. Oltu taşından tespih, yüzük, kolye, küpe, ağızlık, bilezik, saç tokası, broş gibi hediyelik eşyalar yapılmaktadır. Tespih üretimi önemli bir yere sahiptir. Eski tarihlerden beri yörede genellikle tek kişilik ve babadan oğula geçen ev atölyelerde  üretilmektedir.

Oltu taşı ürünler Erzurum’da nerede satılır ?

Oltu taşı Erzurum merkezde tarihi Taşhanda Gümüşçüler çarşısında satılmaktadır. Çarşı içerisinde imalattan satış yerleri mevcuttur. Ayrıca buradaki dükkanların internet üzerinden satış siteleri de bulunmaktadır. Ancak oltu taşı benzeri başka siyah taşlardan yapılan ve daha ucuz olan taklit ürünlere dikkat edilmelidir. Tespihler 50 TL den başlayıp gümüş işlemeli olanlar 1000-1500 TL ye kadar çıkmaktadır. Takı setleri ise 120 den başlayıp 300-500 TL ye kadar vardır.

Hazırlayan: Şehir Plancısı Erhan PALA

Bu yazı 2175 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak