Erkeğin aldatması nasıl engellenir?

Yazımızın başlığını belki de garip buldunuz, sanki her erkek aldatırmış gibi, ya da aldatma sıradan bir durummuş gibi.. Aldatma sıradan bir durum değildir ama aldatılma korkusu neredeyse her kadında vardır. En öz güvenlisinden en güzeline kadar kadınlar aldatılma korkusunu yaşar. İşin garip tarafı aldatılan kadınların çoğu bakımlı, kendine güvenen, bakımlı kadınlardır.

Aldatılma konusunda endişe etmek yerine caydırıcı önlemler almakta fayda var. Her kadının bu konuda kendine göre yöntemleri var. Kimisi kıskançlık krizleriyle, kimisi şüpheci yaklaşımlarla kimisi de erkeğinin üstüne fazlaca düşerek aldatılma olasılığını azaltmaya çalışır.

Bazen bu yöntemler ters de tepebilir. Kıskançlıklarınızla, şüpheciliklerinizle kocanızı kendinizden soğutabilir, fazla ilgi gösterirseniz de boğabilirsiniz.

En iyisi siz bizim önerilerimize kulak verin.

1.Eşinizin arkadaşları ile tanışın

Eşinizin arkadaşları ile tanışın, az da olsa bir hukukunuz olsun. Erkekler basit ve sır saklayamaz canlılardır. Bir şeye meylettiklerinde mutlaka arkadaşlarının haberi olur. Arkadaşlarından birinin size bir şeyler fısıldayabileceğini düşünen eşiniz aldatma girişiminde bile bulunamaz.  Böylece eşinizi hafiye gibi takip etmek yerine eşinizi arkadaşları vasıtasıyla kontrol etmiş olursunuz.

2. Eşinizi kendi haline bırakmayın

Eşinizle ilgilenin, çocuktu kariyerdi derken ihmal etmeyin. İhmal edilen eş arayışa girecektir. Siz nasıl ilgi bekliyorsanız o da sizin acı ve tatlı zamanlarında yanında olmaya çalışın. Bazı hobi ve aktivitelerde ona eşlik edin, katılımcı olun.

3. Eşinizi kendinizden soğutmayın

Kadınlar bazen farkında olmadan kocalarını soğuturlar. Ne komiktir ki kocalarının kendilerinden soğumalarının nedenlerini de başka yerlerde ararlar. Benzer durum erkekler için de geçerlidir. Ama arada bir fark vardır. Kadınlar hoşnut olmadığı bir durumu defalarca anlatarak kocasının bunun farkına varmasını sağlayabilirken erkekler böyle değildir, memnuniyetsizliklerini kadınlar kadar iyi ve sık ifade etmezler. Kıskançlık nöbetine girmek, her şeyden şüphelenmek, abartılı kaprisler, tatminsizlik gibi sebeplerle eşler birbirinden soğuyabilir. Bu durum eşler için tehlikeli bir durumdur. Çünkü insanlar karşısındakini iyi tahlil edebilse de kendi tahlillerini sağlıklı yapamazlar. Birine haddinden fazla kapris yapıyorsanız, fazla kapris yaptığınızı düşünmezsiniz.

Bu nedenle eşlerin eleştiriye açık olmaları gerekir. Eşinizin eleştirilerine kulaklarını tıkarsanız, bir süre sonra yaptıklarınızla onu kendinizden soğutursunuz. Günümüzde kimsenin kimseye muhtaç olmadığı düşünülürse sizden soğuyan eşiniz mutluluğu başka yerlerde arayabilir.

4. Cinsel cezalar aldatmayı getirir

İstediği bir şeyi almak isteyen kadının cinselliğini ödül-ceza mekanizması gibi kullanması alışılagelen bir şeydir. Aynı zamanda bu erkek için aldatma sebebidir. Çünkü kadının cinselliğini silah olarak kullanması erkekte eşinin “aldatılmayı hak ettiği” algısını yaratır. Aynı zamanda cinsel tatminsizliğe yol açar. Cinsel olarak aç bir erkek için dünyadaki kadınların tamamı (yakın akraba hariç) cinsel obje haline düşünebilir. Kocanıza cinselliği karne ile sunuyorsanız, sizden daha cömert başkaları olduğunu sakın unutmayın.

5. Kocanızı aldatmaya itmeyin

Bazen kocanızın aldatmaya meyilli olduğunu düşünebilirsiniz. Kocanızın ufak tefek hataları olduğunu, sakıncalı eğilimler beslediğini görebilirsiniz. Belki de kocanızın hakikaten aldatmaya meyili vardır. Bu durumda kocanıza yerli yersiz suçlamalar yöneltmek, kıskançlık yapmak, her hareketinden şüphelenmek hatta aldattığını ima etmek kocanızı aldatmaya itebilir. Aslında kadınlar aldatmaya meyilli olduğunu düşündükleri kocalarının biraz baskı ve kontrol ile yola geleceklerini zannederler. İşin gerçeği, kocanın kendine göre aldatma sebepleri var ise (ister haklı ister haksız) ona baskı yapmak aldatmasını hızlandırır.  Çünkü ona aldatmadan, “aldatmış” muamelesi yapıyor, huzurunu kaçırıyorsunuz.  Bu durumda sizi aldatmaması için bir sebep kalmamış demektir.

Kocanız aldatmaya meyilli ise ona “aldatmaz” gibi davranmak belki işe yarayabilir. Atalarımız “marifet iltifata tabidir” demişlerdir. Kocanıza güvendiğinizi hissettirin. Sadık olacağına inandığınızı söyleyin. Sizin güveninizi, hüsnü zannınızı kırmak istemeyen kocanız sadakat yolunda ilerleyebilir.

Sözün özü: Her şeyin bir sebebi olduğu gibi aldatmanın da sebepleri vardır, bunları ortadan kaldırmadan sırf suçlayarak, kıskançlık yaparak kocanızın aldatmasını engelleyemezsiniz, er geç aldatacaktır. Bununla birlikte siz mükemmel bir eş olsanız da kocanızın sizi aldatabileceğini unutmayın. Ama genellikle aldatma vakalarında aldatılan da pay sahibidir.

 

Bu yazı 2092 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak