Elektronik Sigara Sağlığa Zararlı Mı ?

Nobel ödüllü bilim adamımız Aziz Sancar’ın sigaranın içindeki kimyasal maddelerin DNA’da bozulmaya yol açtığını söylemesi üzerine elektronik sigara satışlarında bir miktar artış bekleniyor. DNA da bozulma demek bir süre sonra kanser, kist vs problemlerinin belirmesi demek. Ayrıca şeker hastalığı gibi ömür boyu süren hastalıkları tetiklenmesi anlamına geliyor.

İcadı ve ülkemize girişi çok yıllar öncesine dayanan elektronik sigara, ilk zamanlar epey polemik konusu olmuştu. Kimisi her yeni şeyi sahiplendiği gibi kutu kutu almış, kimisi de dalga geçmişti. Aradan geçen yıllarda elektronik sigara kendine bir ölçüde piyasa yaptı. Gerçek sigara kadar da zararlı olmadığı muhakkak.

Peki bu icadın az veya çok insana bir zararı var mı ? Satanlara sorarsan sütten çıkmış ak kaşık. Leblebi gibi kullan ! Kullanıcılar ve bazı bilim adamları da diyor ki gerçeğindeki kimyasallardan bir çoğu yok ama nikotin gibi maddeler eser miktarda, yani geçici tatmin oluştursun diye içine zerk edilmiş durumda. Gerçi sigarayı bırakmak isteyen birisi bunu birden bırakmak istese, zorlanabilir, bu tür yumuşak geçişler gerekli olabilir. Bu nedenle elektronik sigara ehveni şer kabilinden kullanılabilir, zararı ya yoktur, varsa da önemsenecek düzeyde değildir bana göre.

Bu yazı 781 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak