Düzenli kahvaltı kilo alımını engelliyor!

Paylaş
 

Memorial Hizmet Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Diyetisyen Aysu Aydın,  hızlı kilo verme diyetleri sonucunda verilen hızlı kiloların aynı şekilde çabucak geri alındıklarını söyledi. Aydın’a göre kilo vermenin püf noktası kahvaltı, güne kahvaltı yapmayanlar daha zor kilo veriyor.

Çünkü sabah yapılan kahvaltı metabolizmayı hızlandırıyor. Sabah kahvaltı yapılmadığı takdirde metabolizma yavaşlayacağı için kalori harcaması azalacak hem de öğle yemeği büyük bir iştahla yenecek. Bu nedenle kilo vermek isteyenler sabahın erken saatlerinde dengeli bir kahvaltı yapılmalı.

Vücut yenilen gıdaları 4 saat içerisinde boşaltıyor, ister az isterse de çok yenilsin 4 saat sonun yeniden acıkma oluyor. Bu nedenle 2-3 saat aralıklarla hafif ara öğünler yapılmalı ki ana öğünde az yenilebilsin.

Yağlardan kurtulmanın sırrı ise günde 2-3 litre su içmekte gizli. Çünkü yağlar su ile atılıyor. Yeterli su içilmezse vücut bu suyu kendi ihtiyacı için kullanıyor, dolayısı ile kilo verilemiyor. Kişinin yeterli su içip içmediği idrarının koyuluğundan anlaşılabiliyor. Kilo vermek isteyenlerin dengeli beslenmeyi diyet olarak görmemeleri bunu bir yaşam biçimi veya beslenme tarzı olarak görmeleri gerekir.

Kuruyemiş ve hazır gıdalarla yapılan küçük atıştırmalar diyeti sabote edebiliyor. Çünkü bunların kalorisi çok yüksek bazen küçük bir atıştırma zannettiğiniz kuruyemiş kaçamağının kalorisi ana öğününkünü bile geçebiliyor. Bu nedenle kilo vermek isteyenler kaçaklarını kontrol etmeli.

Sanılanın aksine ekmeği tamamen kesmek yanlıştır. Çünkü esmer ekmek kan şekerini dengeliyor. Ekmek tüketilmeyince kişi kısa sürede yeniden acıkacaktır. Bununla birlikte ekmeğinde kalorisi vardır ve az tüketilmeli.

Kilo vermek isteyenler egzersiz ve sporu ihmal etmemeliler. Çünkü bunlar altiviteyi artırarak, metabolizmayı hızlandırır, kilo vermeyi kolaylaştırır. Sağlık problemi olmayan kişiler haftada 2 ya da 3 gün 45 dakikalık orta tempolu yürüyüş yapmalarında fayda vardır. Günlük hayatlarında da yakın mesafelerde araba yerine yürüyüş tercih etmek, ev işleriyle uğraşmak, dans etmek gibi fiziksel aktivitelerini arttırıcı hareketlerde bulunmaları fazladan kalori yakılmasını sağlamaktadır.

Bu yazı 1205 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak