Dövme yaptırmak günah mı ?

Dövme yaptırmak günah mı ?

Önce dövme yaptırmak nedir onu tanıyalım daha sonra günah mı konusuna girelim.

Dövme, deriye boya ile yapılan kalıcı figürasyondur.  Gerçi bunun geçici olanları da vardır ama genelde kalıcı olanı kastedilir.

Tarih boyunca vücudunu boyama uygulanagelmiştir. Bunun amacı yer zamana göre değişmiştir. Her bölgenin kendine göre adetleri vardır. Bu adetler yararlı olabildiği gibi faydasız veya zararlı da olabilir.

Şimdilerde dövme genelde süs için yapılmaktadır. Önceki çağlarda ise, dövmeye metafizik anlam yükleyenler, güç kazandıracağına inananlar olmuştur.

Dövme nasıl yapılır ?

Dövme genel olarak cilde yanyana minik delikçikler açarak bu delikleri mürekkep, kına, çivit gibi doya maddeleriyle doldurmak suretiyle yapılır. Ayrıca bıçakla yarıklar açarak veya barutla yakarak da dövme yapılabilmektedir.

Renkleri genelde mavi olsa da başka renkler de kullanılabilmektedir. İşlem esnasında acı duyulmaması için lokal anestezi yapılmaktadır.

Dövme yaptırmak günah mı ?

Dövme yaptırmak ilahi dinlerce yasaklanmıştır. Bizim dinimizde de yasaktır. Yani dövme yaptırmak günahtır.

Sebebi de ahseni takvim yani “en güzel şekilde” yaratılan insanoğlunun vücudunu suni yöntemlerle değiştirmeye kalkmasının caiz olmamasıdır. Bir hadisi şerifte dövme yapmanın, yaptırmanın günah olduğu ve yaptıran kadınlara lanet edildiği belirtilmektedir. Hadislere özellikle kadınların zikredilmesi dövmeyi genellikle kadınların tercih etmesi ile ilgili olabilir. Fakat dini açıdan dövme yaptırmak hem erkek hem de kadın için günahtır.

Eğer bir dövmeniz varsa, eğer çıkarılması sağlığa zarar vermiyorsa çıkarılıp, bedenin temizlenmesi gerekmektedir.

Dövme denilince akla bir de abdeste engel midir sorusu geliyor.  Dövme derinin altında kaldığından, abdest veya gusülde derinin dış yüzeyinin yıkanması farz olduğundan dolayı dövme abdeste mani değildir. Dövmeli birisi abdest alıp ibadetlerini yerine getirebilir.

Yine de bu dövme yaptırmak günah değildir manasına gelmez. Dövme yaptıran tövbe ve istiğfar etmelidir.

 

Bu yazı 772 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak