Diş eti çekilmesi nasıl önlenir ?

Diş etleriniz çekiliyorsa bunu sebebi hiç tahmin etmediğiniz bir şey olabilir. Diş eti çekilmesi oldukça uzun süren bir süreçte gerçekleşir. Diş eti çekilmesinin en büyük sebebi  diş eti hastalıklarıdır. Yapılan araştırmalarda insanların yüzde doksanında diş eti hastalığı veya başlangıcı var. Diş eti hastalıklarına hormonal değişimler, yanlış beslenme, stres, kimyasal ve asitli yiyeceklerin tüketimi yol açıyor. Bu sebeplerin yanı sıra ağzı açık uyumak da diş eti hastalığına neden oluyor.

Uyurken alt ve üst dudağın birleşmemesi yani ağzı açık uyunması, alınan nefesin ağız içini kurutuyor. Bu da diş etlerinin kurumasına yol açıyor.Diş eti mukozasının kurumasıyla üzerinde çok hızlı bir şekilde çatlaklar oluşuyor. Bu da bakterilerin hızla çoğalmasına neden oluyor. Her gün ağzı açık olarak uyuyan kişilerde zamanla diş eti hastalıkları yavaş yavaş ilerliyor. Bir süre sonra diş etlerinde kanamalar ve renk değişiklikleri başlıyor. Bunu fark edenler dişlerini daha sık fırçalayarak bunu engellemeye çalışırlar. Fakat asıl sebep ağız kuruluğu olduğu için diş eti rahatsızlıkları ilerlemeye devam eder. İlerleyen diş eti hastalıkları diş etlerinde çürümelere neden oluyor, bu da zamanla diş etlerinin çekilmesine yol açıyor.

Diş eti çekilmesinin ana sebebi diş eti hastalıkları, onun da başlıca sebebi ağzı açık uyumak. Bu sinsi hastalığı önlemek için  ortodontik ağız (dudak) açıklığının tedavi edilmesi gerekir.

Bu yazı 979 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak