Diş ağrısına ne iyi gelir

Paylaş
 

Diş sorunlarının başlama yaşı giderek düşmektedir. Bunun sebebi market ürünlerinin mutfaklarımızdan hiç eksik olmamasıdır. Küçük yaşlarda çikolata, gofret ile susturulan çocuklarda 5-6 yaşlarından itibaren diş ağrıları görülmektedir.

Diş ağrısına ne iyi gelir derseniz “doktor” demek isterim. Çünkü tedaviyi geciktirmek için evde denenecek her yol daha sonra daha beter halde doktorun yolunu tutmamıza neden olmaktadır.

Bununla birlikte gayet şiddetli olan diş ağrılarını dindirmek veya tıbbi tedaviyi kolaylaştırmak için elbette bir şeyler yapmak mümkündür.

Diş ağrıdığı zaman yapılabilecek belki de en doğru şey evdeki malzemelerle ağız sterilizasyonunu sağlamaktır. Ağzı temiz tutmak ve ağız içi mikropları öldürmek ağrıyı bıçak gibi kesmez ama gereklidir.

Diş ağrısı için sirkeli su ile gargara veya tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz. Bu ağızda mikrop üremesini önler ve ağrı çok şiddetli değilse bir süre sonra dinmesini sağlar.

Bunlardan daha önce dişleri fırçalamak ve diş arasında kalan artıkları temizlemek lazımdır. Kürdanlar bazen dişlerin arasına kaçan et türü besin artıklarını temizlemeye yetmiyor. Ara yüz fırçası denilen ithal fırçalar var. Bu fırçalar çarpık dişlerin arasındaki besinleri temizliyor ve mikropların besin kaynağı olarak kullandığı maddeyi oradan temizliyor. Aksi halde sürekli bakteriler için besin kaynağı orada kalmış olacak.

Şiddetli diş ve diş eti ağrıları için ise karanfil yağı öneriliyor. Karanfil yağının hafifçe uyuşturma yeteneği vardır ve en azından ağrıyı hafifletir.

Bunların haricinde diş ağrısına iyi gelen bitkiler de vardır, çörek otu, buğday çimi su ve sarımsak bunlara örnek verilebilir.

Bu yazıda iyigelen.net sitesi kaynak alınmıştır.

Bu yazı 49346 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak