Depresyondan nasıl çıkarım?

 

Aşırı stresin yol açtığı mutsuzluk uzun süreli olursa depresyona yol açmakta, çoğu kişi farkında olmadan depresyon sınırında yaşamaktadır.

Peki depresyona girilmemesi için nelere dikkat edilmeli, depresyondan çıkmak için neler yapılmalı?

Odanız iyi aydınlatılmalı

Mümkünse odanız güneş görmeli, bulunduğunuz ortamlar aydınlık olmalıdır. Ara sıra dışarıda yapılan gezintiler hem strese hem de depresyona karşı faydalıdır.

Hareketli yaşam tarzı

Kendinizi mutsuz hissediyorsanız hareket ederek mutluluk veren hormonları harekete geçirin. Zamanınızın bir kısmını spora ayırın, egzersiz yapmaya çalışın. Bu sayede metabolizmanız hızlanır, kendinizi daha enerjik hissedersiniz.

Şekere sarılmayın

Tatlı yiyecekler başta mutlu etse de daha sonra yeniden tatlı yeme ihtiyacı hissettirir. Özellikle market ürünleri, abur cuburlar bağımlılık yapar.

Sosyal hayatı ihmal etmeyin

İçinde bulunduğunuz sıkıntıyı tek başına atlatmanız zordur. Aileniz, akrabalarınız ve tanıdıklarınızla iletişime geçerek onların size destek olmasını sağlayın. Yakınlarınızla ister telefonla konuşun ister kahve sohbeti yapın bu sizin üzerizdeki kara bulutları dağıtacaktır.

Rutinin dışına çıkın

Her zaman ne yapıyorsanız bu sefer başka şeyler deneyin. Hafta sonunda daha önce gitmediğiniz bir mekana gidin. Paintball’u keşfedin, kar yürüyüşü deneyin mesela.

Günlük programınızı sakinleştirin

Bazen de kalabalık ortamlar, yoğun geçen mesailer insanı strese sokar. Her dakika bir şeyler yapmak, bir yerlere yetişmek zorundaysanız, farkında olmadan depresyona girebilirsiniz. Günlük programınızı sadeleştirin, kendinize zaman ayırın.

Uykunuzu alın

Açlık ve uykusuzluk kişinin yaşam kalitesini düşürür. Bu nedenle uykunuzu tam almaya çalışın. Bunun aksine gereğinden fazla uykuda kişiyi sersemleştirir, kendini daha yorgun hissetmesine yol açar.

Mevsime uygun yaşayın

İnsanın mutlu olması biraz da doğa ve zamanla uyumlu yaşamasına bağlıdır. Mevsimin gereklerine göre hareket edin.

Mutsuzluğunuzu kabul edin

Bazen içinde bulunduğunuz durum sizin çözebileceğinizden daha karışıktır. Bazen de mutsuz olduğunuzu kabul etmez depresyonun kıyısunda olduğunuzu inkar edersiniz.

Sıkıntıya gömülmüş iseniz mutsuz olduğunuzu kabul ederek bir profosyonelden yardım almayı deneyin.

 

 

Bu yazı 977 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak