Depresyondan kurtulmanın yolları

Depresyon derin bir mutsuzluk demektir. Buna kişinin dışarıya vuramayıp içinde biriktirdiği acı ve öfkeler neden olur. Depresyona giren kişi artık herhangi bir şeyden mutlu olamazlar.  Depresyonun mutsuzluk veya derin üzüntüden farkı budur. Depresyona giren kişiler  çoğu zaman bundan kendi başlarına kurtulamazlar. Yardım almaları gerekir. Psikiyatristlerin verdikleri ilaçlar kişiye sahte bir mutluluk verse de tek başına işe yaramaz.

Depresyondan kişinin kendi kendine terapileri de işe yaramaz. Mutlaka psikiyatriste gitmeli, verilen ilaçları kullanmalı bunların yanı sıra depresyondan kurtulmak çevreden yardım almalıdır. Kişinin kendini yalnızlaştırması depresyonun boyutunu derinleştirir.

Aşağıda yer alan tavsiyeler depresyona karşı iyi gelir.

Doğa gezileri

İnsanların kasvetli, beton yapılarının aksine doğa insanlara enerji ve mutluluk verir. Piknik yapmak, yürüyüşe çıkmak, hiç olmazsa parkta vakit geçirmek, insan ruhunu dinginleştirir, negatiflikleri boşaltır.

Bebekler

Bebek ve çocuklar masum ve iyimser olduklarından etraflarına iyi enerjiler gönderirler. Bebeklerle bir süre vakit geçirenlerde mutluluk gülümsemeleri oluşur.

Yardım etmek

Depresyondaki kişinin başka birisine yardım etmesi veya başka iyiliklerde bulunması onu rahatlatır ve mutlu eder. Zaten kendisine sürekli acınması onu rahatsız etmektedir. Bu sefer yardım edenin kendisi olması, kişiyi motive eder. Depresyondaki kişilerin iyilik faaliyetlerinde özellikle topluca yapılanlarda bulunması lazımdır.

Hobi veya hayvan edinmek

Bir hayvan edinirseniz onun yemeği, barınması, sağlığı sizin sorumluluğunuzdadır. Bir şeye bakmak, isterse de bu bir akvaryum balığı olsun sizi mutlu edecektir. Çünkü sizden medet uman bir canlıya yardım ediyorsunuz. Hayvan beslemek yerine başka hobiler de bulabilirsiniz. Bunlar sizin kafanızdaki kara bulutların dağılmasına yardımcı olacaktır.

Aşk ve cinsellik

Depresyonda insanın duyguları uykuya yatar. Bazen ne yapsanız canlandıramazsınız. Çünkü beyin bir tür uyuşukluk halindedir. Fakat aşk, sevgi veya cinsellik kişi üzerinde etkilidir. Aynı kalbi durmuş kişinin elektronik kalp masajıyla hayata dönmesi gibi, bir sevgi öpücüğü torba torba ilacın yapamadığını yaparak hastayı depresyondan çıkarabilir. Cinsellik de keza öyledir.

 

Bu yazı 846 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak