Depresyondan kurtulma

Depresyon sinsi ilerleyen ve ağına düşürdüklerini kolayca bırakmayan bir sendromdur. Depresyon aşırı ve kronik mutsuzluk veya yaşanan öfkelerin birikiminin kişiye yansıması olarak tarif edilebilir. Fakat her mutsuzluk depresyon değildir. İnsan hayatında mutluluk ve üzüntüler birbirini kovalar. Bazen üzüntüler peşi sıra gelir. Kişi istediğine bir türlü kavuşamaz, hakkı yenildiğinde öcünü alamaz, hep istemediği şeyler başına gelir. Böyle durumlarda insanımız teşhisi depresyon olarak koysa da depresyonun kendine haz belirtileri vardır.

Bunlardan en önemlisi mutlu olamamaktır. Depresyondaki kişiler güzel bir şeye sevinemezler, olaylara vermeleri gereken tepkileri veremezler. Yani mutlu olamadıkları gibi bazen kızamazlar, hatta üzülemezler. Bu bir duygu ve beyin kilitlenmesidir. Kişinin kendi kendine depresyondan çıkması imkansıza yakındır. Bu durumdaki kişilerin mutlaka uzman yardımı alması gerekir. İsterseniz depresyon belirtilerini maddeler halinde sayalım:

  1. Kronik mutsuzluk: Depresyondaki kişiler hep mutsuzdur. Gün içinde yaşadığı sevindirici olaylara tepki vermezler. Adeta beynindeki mutluluk ile ilgili kısımlar  devre dışı kalmıştır.
  2. Duygu kilitlenmesi: Kişi yaşadıklarına üzüle üzüle “üzülmek” kavramını beyninden silmiştir. Bu sinirlenmek ve acı çekmek konusunda da böyledir.
  3. Çevreden kopma: Depresyon asosyalliğin bir sonucudur veya depresyona asosyallik eşlik eder. Dünyadan bağlantı kopmuştur. Zaten beyin düşünemez hale gelmiştir.

Bunlar depresyon belirtileridir. Gelelim depresyonun nedenlerine;

 Depresyonun ana nedenleri kronik başarısızlık, istemediği hayatı yaşama ve tevekkül yetersizliğidir. İnsanların her konuda çeşitli hedefleri vardır. Bir çok konuda başarısızlığa uğrayan kişi mutsuz olur. Eğer her konuda başarısızsanız ve bu sürekli böyleyse, depresyona girmeye müsaitsiniz demektir. Başarısızlığın bir sonucu istemediği bir hayatı yaşamaktır. Örnek verirsek, zengin olmak gibi bir hayaliniz var ve başaramıyorsanız, istemediğiniz bir hayatı yaşamak zorunda kalırsınız. Veya çevrenizdekilerin sizin üzerinizdeki baskısını kırmakta başarısız olursanız yine istemediğiniz bir hayatı yaşamak zorunda kalırsınız. Veya evliliğinizde mutluluğu yakalayamadıysanız yine istemediğiniz bir hayatı yaşamak zorunda kalacaksınız demektir. Eğer istemediğiniz bir hayatı uzun süre yaşamak zorundaysanız depresyonun ciddi bir adayısınız demektir.

Eğer çoğu konuda hayattan istediklerinizi alamamışsanız ve istemediğiniz bir yaşamı sürdürmeye mahkumsanız bu durumdan çıkmanın tek çaresi “tevekkül”dür. Geçici çözümler size yeterli devayı sunmayacaktır. Tevekkül kişinin yaşamında elinden geleni yapıp takdiri Allah’a bırakmasıdır. Bu kişiyi başarısızlık sendromundan kurtarır. Çünkü tevekkül eden kişi için başarı demek elinden geleni yapmak demektir. Sonuçta beklenen netice hasıl olmasa dahi kişi kendisini başarısız hissetmez. Bu nedenle de istediği hayatı yaşayamasa da üzülmez. Çünkü bu Allah’ın (cc) takdiridir. “Her şeyde bir hayır vardır” der ve yoluna devam eder. Bu nedenle tevekkül sahipleri depresyona girmez.

Depresyondan korunmak depresyondan kurtulmaktan daha kolaydır. Çünkü depresyona giren kişinin akli ve duygusal melekeleri oldukça sınırlanmıştır. Böyle kişileri etrafının ciddi desteği bile depresyondan çıkaramayabilir. Halbuki hayatı acı ve mutsuzluklarla dolu olan bir kişi bazı tedbirlerle depresyondan kurtulabilir.

Depresyondan kurtulmak için şunlar yapılmalıdır.

  1. Hastanın sosyal çevresi zenginleştirilmeli, interaktif ilişki içerisine girmesi sağlanmalıdır. Asosyal olmasının önüne geçilmelidir. Bu hastaya belirli görevler vererek, onunla bazı aktiviteler yaparak, kalabalık ve şen ortamlara götürerek yapılabilir. Cuma namazları, komşularla pikniğe gitmek ve altın günleri yararlı olabilir.
  2. Din en iyi tedavi aracıdır. Aklı kilitlenmiş bir kişiyi tekrar beslemek için onu duygusal olarak beslemek gerekir. Din bu konuda uygundur. Ayrıca hayatında ciddi değişiklikler olmadan kişinin normale dönmesinin tevekkülden başka bir çaresi yoktur.
  3. Yardım almak. İnsanlar böyle durumlarda doktora gitmekten çekinebilirler ama depresyonu doktor yardımı olmadan atlatmak zordur.
Bu yazı 1073 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak