Çocuklarla evde yapılabilecek deneyler

Paylaş
 

Çocuklarınızla evinizde çeşitli deney yaparak birlikte hoşça vakit geçirebilir hem de onların faydalı bilgiler edinmesini sağlayabilirsiniz.

 1. FASULYE YETİŞTİRME

Deneyde kullanılacak malzemeler: Biraz Pamuk, 1 adet plastik kap, su ve bir avuç fasulye.

Fasulye deneyi okullarda yapılan bir deneydir. Siz bu deneyi evde de yapabilirsiniz? Bunun için plastik kabın içine bir miktar pamuk doldurunuz. Daha sonra fasulyelerimizi pamuğun arasına koyunuz. Fasulyelerin üzerini pamukla sarınız. Plastik kaba su dökmek suretiyle pamuğun ıslanmasını sağlayınız. Her gün pamuktaki fasulye tanelerinde meydana gelen değişiklikleri izleyiniz.

Deneyden elde edilecek kazanım: Günler geçtikçe fasulyeler yeşerip gelişmeye başlar. Yaptığımız deneyden başka canlılar gibi bitkilerin de su ile beslendiği sonucu çıkar. Ayrıca bitkinin tohumdan çıkıp yeşermesi de gözlemlenmiş olur.

2. HAVA DENEYİ

Deneyde kullanılacak malzemeler: 1 adet ufak mum, 1 tane su bardağı, kibrit, 1 tane mum altlığı.

Evvela kibritle mumu yakınız. Daha sonra mumu mum altlığına dik duracak şekilde yerleştiriniz. Elinizdeki su bardağını yanmakta olan mumun üzerine kapatınız. Biraz bekleyin daha sonra mum sönecektir.

Deneyden elde edilecek kazanım: Havanın bittiğinde mumun söndüğü görülür. Bu deney bize ateşin yanması için havada bulunan oksijenin gerekli olduğunu öğretir.

3. SU DENEYİ

Deneyde kullanılacak malzemeler: Bir miktar su, buzdolabı, ocak, tencere

Suyu evinizdeki buzdolabının buzluk kısmına koyunuz. Buzdolabındaki suyu birkaç saat  beklettikten sonra çıkarınız. Buzdolabından çıkan suyun katılaşarak buz haline dönüştüğü görülür. Şimdi de buzu tencereye koyarak kaynatınız. Buz önce eriyip sıvı hale gelecek daha sonra kaynayıp buharlaşacaktır.

Deneyden elde edilecek kazanım: Suyun üç hali yakından gözlemlenecektir.

 

Bu yazı 2606 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak