Çocuklarda trikotilomani tedavisi nasıl yapılır?

Trikotilomani genellikle psikolojik sebeplere bağlı olarak kişinin kendi saçlarını yolması hastalığıdır. Trikotilomani hastalığı 100 kişiden dördünde görülüyor. Özellikle 13-17 yaş aralığında ve kadınlarda daha sık görülmektedir.

Trikotilomani nasıl oluşur?

Kişi herhangi bir stres, kaygı ya da heyecan, sevinç yaşadığında kıl kök uçları kasılır ve kılların sıkışmasına yol açar. Sıkışan kıl uçları özellikle saç uçları kaşıntı yapar. Uzun süreli durumlarda saç dökülmesine yol açması da bundandır. Saç koparma durumu da buna bağlı olarak gergin olunduğu zamanlarda daha çok kendini gösterir. Bunun dışında aile baskısı, okul çatışmaları, bazı travmatik olaylar, terk edilme ve reddedilme de bu hastalığa yol açabiliyor. Hastalar daha çok gergin, kafası yoğun ve dikkati dağınıksa bir anda ellerini saçlarında bulabiliyor. Trikotilomani olan kişiler belirsiz bir süreç (sınav ve hastalık süreci gibi) yaşıyorsa, gün içinde sık sık farkında olmadan koparabilirler. Koparmazlarsa da aşırı gergin, tahammülsüz, basit bir durumda öfke patlamasına hazır olabiliyorlar.

Hastanın çevresindekilerin bu durumu anlamlandırması zordur. Bu yüzden kişiye kızar ve onun elinde olduğunu söylerler. Bu takıntıdan kurtulamayacağını ve daha kötü olacağını söyleyerek, korkutarak vazgeçirmek isterler. Kişi, bu durum karşısında daha çok stres altına girer ve koparma davranışı hepten kontrolsüzleşebilir. Bu tepkiler işe yaramak şöyle dursun, kişi bunu da kafasına takar ve kendisine güveni azalır, alınganlaşır. Saçlarında açılma ve görüntüsündeki değişiklik, bu durumu daha beter bir hale getirebilir. Özellikle ergenlerin dikkat çekmek için yaptığı sanılabilir. “Kendine güvenini kaybeden ve çevresinin tepkisini kaldıramayan birey, bununla baş edemeyip intihar etmeyi bile sık sık düşünür.

Hastalar sadece saç koparmakla yetinmiyor. Uzun süre saçıyla oynama, koparma, ağızda çiğneme-tükürme, sadece kökünü ısırıp atma gibi özellikle ağız yoluyla yapılabilecek birçok davranış da gösterebiliyorlar. “Yaptıkları bu davranışlardan da haz aldıklarını, onu yapmazlarsa eksik hissedeceklerini söylüyorlar. Herhangi bir tat değil ama haz duygusu koparmayla özdeşleşmiş durumdadır.

Trikotilomani tedavisi nasıl yapılır?

Trikotilomani hastalarının bir dermatoloğa görünmeleri gerekir. Trikotilomani hastalığı bir tür bağımlılık olduğundan terapi almak şart. Şiddetli durumlarda ise ilaç tedavisiyle birlikte terapinin yürütülmesi gerekebiliyor.

Trikotilomani tedavisi için tavsiye edilenler:

  • Sık banyo yapılırsa saç diplerinin kaşınması önlenecektir. Aynı zamanda kişiyi rahatlatacaktır. Bu nedenle sık banyo yapmak tavsiye edilir.
  • Saçları ile sürekli oynayan kadınların eşarp bağlaması veya saçını bağlaması faydalı olabilir.
  • Trikotilomani hastalığının psikolojik kökenli olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle günlük not tutarak neyi, niçin, nasıl yaptığınıza dair farkındalıklar hem kendinizi tanımanızı hem de daha kontrollü olmanızı sağlar. Böylece sorunlara çözüm getirerek trikotilomani hastalığından kurtulunabilir.
  • Koparılan saçlar görünüşünüzü olumsuz etkileyebilir. Saçlarınızın hızlı çıkmasını sağlayacak dermatolojik bir tedavi de durumu destekleyebilir, başarı hissinizi artırabilir.
  • Saçınızı koparacağınızı hissettiğinizde daha önceden hazırlanmış dikkat dağıtma listenizden bir şey hatırlayarak yapmaya başlayabilirsiniz. Özellikle ayaklanıp, bir işiniz varmış gibi harekete geçmeli, gerekirse aynanın karşısına geçip kendinizle konuşmalı, ikna etmelisiniz.

 

Bu yazı 1155 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. mahmud rufai öztürk dedi ki:

    Yaa sağ olun

Bir yorum bırak