Çocuklarda anemi belirtileri ve tedavisi

Uludağ Üniversitesince yapılan araştırmada 1 ila 16 yaş arasındaki çocukların üçte birinde gelişimi ve zeka düzeyini etkileyecek düzeyde kansızlık yani “anemi” tespit edildi.

Anemi kanda bulunan hemoglobin değerinin olması gerekenden düşük çıkmasıdır.

Normal anemi ile aplastik anemi arasındaki fark

Anemi denince ilk akla aplastik anemi gelir. Aplastik anemi, kemik iliğinin yeteri kadar veya hiç yeni hücre üretememesi durumudur. Normal anemiye sık rastlanırken aplastik anemiye nadiren rastlanılır. Fakat her iki aneminin de çocuklara oldukça zararlı olduğu bilinmelidir. Aplastik anemi daha fazla zarar verir ve tedavisi daha zordur. Normal anemi ise daha sık görülür ve çocuğunuzun gelişimini olumsuz etkileyen yaygın ve sinsi bir hastalıktır.

Çocuklarda aneminin nedeni nedir?

Anemi genelde demir eksikliğine bağlı olarak gelişir. Çocuklarda aneminin ortaya çıkmasının en büyük sebepleri yeterli ve dengeli beslenememe veya parazitlerdir. Çocuklarda anemi 6 ay ile 2 yaş aralığında daha sık görülür.

Çocuklarda anemi belirtileri

Anemi başlangıçta hiçbir tepki vermez. İlerleyen safhalarda ise çocuğunuzda hafif bir solgunluk başlar. Arkasından halsizlik, iştahsızlık, çabuk yorulma, hareketlerde yavaşlama, huzursuzluk gibi belirtiler gösterebilir. Anemi belirtileri arasında çeşitli davranış bozuklukları, çabuk hasta olma, kabızlık, baş dönmesi, öğrenme zorluğu, çarpıntı, huysuzluk, nefes darlığı, kulak çınlaması sayılabilir. Bu belirtiler soğuk algınlığı, nezle gibi hastalıklarda da görüldüğünden aileler anemi belirtilerini başka bir hastalığın belirtileri zannedebilir. Bu nedenle çocuğunuzda bu belirtileri gördüğünüzde hastane veya sağlık kurumunda kan ile ilgili testleri yaptırmanızda fayda vardır.

Çocuklarda anemi tedavisi

Anemi olan çocuklarda ilaç tedavisinin yanı sıra dengeli ve düzenli beslenmeye dikkat edilmelidir. Bebeklerin ilk 6 ay kesinlikle anne sütü ile beslenmesi, altı aydan sonra doktor kontrolünde demir ilaçlarının verilmesi gerekir. Bebeğinizin fazla inek sütü tüketmesi demiri azaltazağından bebeğinize günde yarım litreden fazla “inek sütü” vermeyiniz. Et, balık ve yumurtada zengin oranda demir vardır. Ayrıca baklagiller, kuru üzüm, yeşil sebzeler, kayısı, incir de demir açısından zengindir. Bu besinler mutlaka bebeğinizin/çocuğunuzun menüsünde yer almalı.

Bazı maddeler ise demiri azaltır. Çay, kahve, karbonat ve gazlı içecekler bunlardandır. Bu maddeler özellikle bebeklere ve küçük çocuklara verilmemelidir.

Doktorunuz çocuğunuza anemi teşhisi koyduysa ilaçlarınızı gıdalarla etkileşime girmesin diye öğün aralarında aç karna vermelisiniz. C vitamini demirin bağırsaklarda emilimini artırır. Bu nedenle çocuğunuz demir ilacı kullanıyorsa c vitamini içeren limon portakal gibi meyveler ile yeşil renkli sebzeler (özellikle ıspanak ve mevsiminde yeşil biber, maydanoz) yedirilmelidir.

Çocuğunuz anemi tedavisi görüyorsa süt ve yoğurt gibi gıdalar demir emilimini engelleyeceğinden demir ilacı alımı ile bu gıdalar arasında en az bir saat olmalıdır.

Çocuğunuz anemi tedavisi görse ve hemoglobin düzeyi normale dönse de yeniden demir eksikliği yaşanmaması için dengeli beslenmeye dikkat edilmeli belirli aralıklarla kan sayımı yapılmalıdır.

Bu yazı 702 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak