Çocuklara yalan söyleme hastalığı

Yazının başlığı yanlış değil, yani çocuklarda yalan söyleme hastalığından değil çocuklara yalan söyleme hastalığından bahsedeceğiz.

Yalanlar hani şu pembe, beyaz olanlarından. Bazı yalanlara masum renkleri bile yakıştırsak, yalan dediğimiz kavram habis bir ur, kabul etmemiz gereken davranış bozukluğudur.

Konu ile ilgili şu hadisi şerif önemlidir:

“Abdullah b. Amir anlatıyor: Bir gün Allah Resûlü evimizde otururken, annem beni çağırdı ve: Hele bir gel sana ne vereceğim dedi. Aleyhissalâtü vesselâm, anneme:

Çocuğa ne vermek istemiştin? diye sordu. Annem de, Ona bir hurma vermek istemiştim. deyince:

Dikkat et! Eğer ona bir şey vermeyecek olursan üzerine bir yalan yazılacak! buyurdular.” (Ebû Davud, Edeb , 88)

Hadisi şerifte günümüzdeki insanların beyaz veya pembe diyerek sevimli göstermeye çalıştıkları bir yalan türüne atıf vardır. Annesi çocuğunu çağırırken minik bir yalan söyleme ihtimali bile peygamberimizi (sas) tedirgin etmiştir.

Çocuklar esasen yalanın pembesini, mavisini ayıramazlar. Böyle bir gereksinim duymazlar, yalan yalandır onlar için. Fıtratı henüz bozulmamış olan çocuklarımız aslında bizlerden daha doğru yol üzerinedirler. Hangi amaçla olursa olsun –dinimizin cevaz verdiği hususlar hariç- yalan söylemek doğruluktan ayrılmak demektir.

Çocuklarda yalan söyleme hastalığının başlıca nedenlerinden birisi de büyüklerin söyledikleri ufak tefek yalanlardır. Büyüklerinden hilafı hakikat şeyleri işitmeye alışan çocuk yalan söylemeyi hayatın bir parçası olarak algılayabilir. Yalan söylediğinde kızıldığında ise bunun bir haksızlık olduğunu düşünür.

Çocuklarınızın yalan söylemesini istemiyorsanız, onlara basit konularda bile olsa yalan söylememelisiniz. Onların sağlam bir karaktere sahip olmaları için bu gereklidir.

Bu yazı 756 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak