Çocuklara sabır eğitimi nasıl verilir?

Paylaş
 

Zaman hızlı akmakta, günlük hayatımız bir şeyleri yetiştirmek veya bir yerlere yetişmek için koşuşturma içinde geçmektedir. Bu esnasında çocuklarımızın bizden sürekli bir şeyler istemesi ve sabırsızlık göstermesi bizi biraz daha yıpratır. Çocuklarımızın biraz daha sabırlı olmalarını isteriz.

Çocuklara sabır eğitimi verilmesi sadece meşgulken bizi yıpratmamaları için değil hayatta başarılı olmaları için de gereklidir. Bir çocuğun doğması için 9 geçmesi, yemeğin lezzetli pişmesi için kısık ateşte pişmesi gerekir. Yani başarıya ulaşmak için beklemeyi de bilmek gerekir.

Sabır eğitimi almamış çocuklar ben merkezli düşünme eğiliminde olur, yeni ortamlara uyum sağlamakta zorlanır, başkalarını kendi şartlarına uydurmaya çalışır. İnsanlar aceleci olsalar da tabiatın da kendine göre bir hızı vardır.

LOKUM DENEYİ

Bilim insanlarının 4-5 yaşlarındaki çocuklarla yaptığı “lokum deneyi” sabır kavramının insanlara kattığı değeri gözlemlemek açısından ilginçtir.  Bilim insanları 4-5 yaşlarındaki bir grup çocuğa lokum vereceklerini , lokumu hemen isteyenlere 1 tane, biraz beklemeyi başarabilenlere iki tane vereceklerini söylemiştir. Çocukların bir kısmı sabredemeyip 1 tane almış diğerleri de bir süre kendini oyalayıp 2 tane lokum almaya hak kazanmıştır.

Lokum deneyinde kullanılan çocukların kaydı tutularak yıllar sonra hayatta geldiği noktalar ölçülmüştür. Sonuçta sabredip 2 tane lokum almayı başarabilenlerin diğerlerine göre sosyal başarıları daha yüksek ve insan ilişkilerinin daha güçlü oldukları tespit edilmelidir.

Bu nedenle çocuklara sabır eğitimi verilmelidir.

Çocuklara sabırlı olmayı öğretmek istiyorsanız, öncelikle yaşadığınız olaylarda sabrın örneklerini vererek çocuklarınızın buna şahit olmalarını sağlamanız gerekmektedir. Bunun aksine işlerinde acele eden ebeveynlerin çocuklarına sabır tavsiye etmeleri işe yaramayacaktır. Çünkü çocuklar özellikle küçükken büyüklerini rol model olarak benimsemektedir.

Çocuklara sabrı öğretmek için sabırsız davrandıklarında kızmak yerine, onlara sabırlı olmayı öğretecek uygulamalar yapılmalıdır. Örnek vermek gerekirse çocuklar sizden  bir şey isterse hemen yapmayıp 5 dakika sonra istediği verilmelidir. Özellikle sofra adabı çocuğa iyi öğretilmeli, herkesten önce yemeğe başlamaması, yada diğerleri yemeğe devam ederken yemeği bitirip gitmemesi gerektiği öğretilmelidir. Televizyon izlemek istediğinde önce odasını toplaması gerektiği, yiyecek istediğinde önce ellerini yıkaması gerektiği söylenerek çocuk sabırlı olmaya alıştırılabilir. Her istediğinin anında olmayacağını bilen çocuk zamanla dürtülerini de kontrol etmeyi de öğrenecektir.

 

Bu yazı 3892 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak