Çocuklar için beslenme önerileri

Paylaş
 

Okul çağı ,çocuklar için büyüme ve gelişmenin devam ettiği bir dönemdir.Bu süreçte büyüme ve gelişmenin  devamı için yeterli ve dengeli beslenme çok önemlidir.

Bu dönemde , sağlıklı beslenme ile, ileri dönemlerde oluşabilecek demir yetersizliği anemisi ,yeme davranışı bozuklukları diş çürükleri ,kronik hastalıklar,obezite ,kanser gibi sağlık sorunlarının önüne geçmiş oluruz.

Çocuklar anne ve babalarını örnek aldıklarından dolayı çocuk beslenmesinde en önemli görev anne ve babaya düşmektedir. Kısacası siz ne yerseniz çocuğunuz da onu yer.

Anne ve baba , çocukların okulda ne yediğini takip etmeli böylece okuldaki beslenme programının eksikliğini sabah kahvaltısı,ikindi ve akşam yemeklerinde dengeleyerek tamamlayabilmelidir.

Gelelim şimdide okulçağı dönemindeki çocukların yeterli ve dengeli beslenme için hangi besinlerden ne kadar yemeleri gerektiğine;

Birinci grup besin öğesi olarak Et,tavuk , balık,yumurta ve kurubaklagilleri ele alalım:

Et, tavuk veya balıktan günde 2-3 köfte kadar ve 1 adet yumurta ,haftada en az 2 defa 4er yemek kaşığı kurubaklagil tüketildiğinde vücut için gerekli olan iyi kalite protein sağlanmış olmakla birlikte ;demir çinko ve B grubu vitaminleri bakımından zengin bir menü oluşturmuş oluruz.

İkinci grup besin öğesi olarak süt ve süt ürünlerini ele alırsak :

Günde 2 su bardağı süt, 1 kase yoğurt ve 1 kibrit kutusu peynir ile günlük Ca ve B2 grubu vitaminleri yeterli miktarda almış oluruz.

Süt grubu diğer besin grupları ile karşılaştırıldığında karbonhidrat ,yağ ve proteini en dengeli içeren besin grubudur.Yeni doku yapım ve eskiyen dokuların onarımı için gereklidir.

Üçüncü grup olarak sebze meyve grubumuzu ele alırsak :

Sebze ve meyve grubumuz ise vitamin , mineral ve posa açısından çok zengin olmakla birlikte bir miktar bitkisel protein içerir.

Günde 6 yemek kaşığı pişmiş sebze yemeği veya 1 tabak iyi yıkanmış sebzelerden yapılmış salata ile ve 2-3 porsiyon meyve ile günlük ihtiyacımız olan miktarını karşılamış oluruz.

Dördüncü grubumuz olarak tahılları (ekmek , pirinç,bulgur ,makarna ,unlu mamuller) ele alırsak:

Günde 4 orta dilim ekmek,pilav veya makarnadan 6 yemek kaşığı,börek veya kek veya puaçalardan 1 dilim veya 1 adet tüketilebilir .

Çocuklarımızın beslenmesinde özellikle yer vermemiz gereken besinlerden ve ortalama mmiktarlarından bahsettik. Sizde bu besinlerden yola çıkarak çocuklarınıza eğlenceli ve sağlıklı menüler hazırlayabilirsiniz.Ayrıca çocuklarımızın beslenmesinde fazla abur cubura yer vermemeye özen göstermeliyiz.Unutulmamalıdır ki  her şeyin azı karar çoğu zarar.

Bu yazı 1018 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak