Çocuğun ateşi nasıl düşürülür?

Özellikle kışın küçük çocuklar sıklıkla hasta olabiliyor. Çocuğunuz kat kat giyinmesine rağmen üşüdüğünü söylüyorsa bir de kusuyorsa çocuğunuzda yüksek ateş vardır. Bu durumda aileler ikileme girerler, doktora mı gidilmeli, yoksa eski yöntemler uygulanarak ateş düşürülmeye mi çalışılmalı?

Aileler ateş yükseldikçe hastalığın daha da ciddi olduğu kanısına varsa da ateşin yüksek olmasıyla çocuğun hastalığının ciddiyeti paralellik taşımıyor olabilir. Çocuğun hastalığı doktor muayenesi ve tetkikler sonucunda ortaya çıkacaktır.

Peki ne zaman doktora gidilmeli?

36,5-37,5 santigrat derecelik vücut ısısı yetişkinler ve çocuklar için normal bir seviye. Ateş 38 dereceyi geçerse yüksek ateş kabul ediliyor. Fakat 38-38,5 derecedeki yüksek ateşle çocuğu doktora götürmeden evde kendi yöntemlerinizle baş edebilirsiniz. Eğer vücut ısısı 39 dereceye ulaşmışsa doktora götürmeniz gerekir.

Yüksek ateş aslında, vücudun bağışıklık sisteminin bir tür cevabı. Amaç, vücuda girmiş olan mikroorganizmaların çoğalmasını sınırlamak.

Ateş 39-40 derecenin üzerine çıktığında vücut aşırı enerji harcamaya başlıyor, kalp ve solunum sistemi daha hızlı çalışıyor. Vücut, kol ve bacaklardaki damarları büzüp bu bölgelere daha az kan gönderirken; beyin, kalp, karaciğer gibi organlara daha fazla kan gönderiyor. Bu da el-kol ve bacakları soğuturken, vücudun genelinde yüksek sıcaklık görülmesine sebep oluyor. Kısa süreli ateş, üst solunum yolu ve idrar yolu enfeksiyonu ve orta kulak iltihabının habercisi olabiliyor kimi zaman, Ercan Tutak’a göre. Zatürre, menenjit, eklem ve kas iltihaplarıysa uzun süreli ateşin daha ağır nedenlerinden. Bir türlü nedeni bulunamayan ve haftalar süren yüksek ateşse tüberküloz, malta humması ve tifo gibi hastalıklar, eklem iltihapları, kalbin iç kısmındaki zarın iltihapları ve birtakım kanser tiplerine dair ihtimalleri akla getirebiliyor. Ateşle birlikte çocuklarda en sık görülen belirtiler, aşırı derecede huysuz ve mızmız ve sinirli olması, sürekli uyku hali, uyuşukluk ya da tepki vermeme, sürekli öksürük ve hırıltı ve vücutta döküntüler. Bu belirtiler varsa ve çocuğun ateşi bir türlü düşmüyorsa mutlaka bir uzmana başvurun.

Çocuğunuzda 38,5 derece ve altındaki ateşlerde şunları yapın (38,5 üzerinde ise doktora götürmeniz gerekir):

  • Yüksek ateşi olan çocuğunuzun üzerini örtmeyin. Hatta çocuğunuzu ince giydirin veya odanın ısısını düşürün.
  • Çocuğunuzu sirkeli veya alkollü suya batırılmış bezle silerek ateşini düşürmeye çalışmayın. Bu durumda damarlar önce genişleyip ateş düşer gibi olacak, daha sonra tekrar daralıp yeniden ateş yükselecektir. Çocuğunuzu sade ılık suyla silmeniz yararlı olacaktır.
  • Çocuğunuza ateşi düşsün diye aspirin veya antibiyotik vermeyin. Bunlar ateşi daha da yükseltecektir. Antibiyotiği ancak doktor kontrolünde vermelisiniz.
  • Çocuğunuza bol su içirin. Ilık suyla banyo yaptırmanız da yararlı olacaktır.
  • Çocuğun ateşi hızlı düşsün diye buz sürmeyin. Bu durumda çocuk titreyecek, ateşi yükselecektir. Çocuğunuza müdahale ederken çocuğu ağlatmayın. Bu durum, ateşini daha fazla yükseltebilir.
  • 38-38,5 derece ateş normal kabul ediliyor. Ancak çocuğunuzun ateşi 39 dereceyi buluyorsa ve buna öksürük, kusma ve ishal de ekleniyorsa, hemen doktora başvurun.
  • Belli oranlardaki ateşte vücudun savunma mekanizmasına izin verilmeli. Her yarım derecelik yükselmede ateş düşürücü vermeyin. Bu durum çocuklarda; böbrek hasarı, mide bağırsak kanamaları, vücutta yaygın döküntülerine neden olabilir.

 

Bu yazı 1303 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak