Çocuğumu tehlikelerden nasıl korurum ?

Paylaş
 

Son zamanlarda artan sapıklık hadiseleri ve elim kazalar göz bebeğimiz çocuklarımızı korumak hususunda bizi tedbirli davranmaya itiyor. Her çarpıca vakada olduğu gibi basın ve sosyal medyada paranoyaklığa varan çocuk koruma tedbirleri gündeme getirildi. Verilen tavsiyeler Çocuğun kirli çamaşırlarının, saç telinin saklanması, etraftaki kuyulara dikkat edilmesi, yabancılarla konuşmamak… diye gidiyor.

Bundan sonra olacakları tahmin etmek zor değil ya bir süre eski tas eski hamam denilip önceki gibi devam edecek yada çocuğu koruyalım derken dünyayı çocuklarımıza ve kendimize zindan edeceğiz, daha kötüsü aşırı korumacı tedbirler uygulayarak, kendine güvensiz yada  ruh hastası adayı nesiller yetiştireceğiz.

Acaba bunun bir ortası yok mu? Yani bizi yıldırmayanından, çözüm ararken dert sardırmayanından. Niye böyle bir soru sorduk? Çünkü insanların sürekli tetikte olması ve çevresindekileri her an kontrol etmesi imkansız. Bunu sağlamaya çalışmak ise hayatı yaşanmaz hale getireceği gibi baskı altında yetişen çocukların büyüyünce anormal davranışlar sergilemesine yol açacaktır.

Peki ne yapmalı ?

Çocukları tehlikelerden korumak için bazı genel şeyleri bilmemiz gerekir. Sosyal medyada dolanan polisiye tedbirlerini ne akılda tutmak ne de her gün harfi harfine uygulamak imkansızken “genel çocuk koruma önlemleri”ni bilmek ve uygulamak daha akılcıdır. Nedir bunlar?

Çocuğunuzu izleyin

Çocuğunuz dışarıda iken görme sahanız içerisinde olmalı. Çocuğu başka bir çocuğa emanet etmeyin. Çocuğa “şu şu işleri yapmayacaksın” demek hiçbir şeyi halletmez. Çocuğunuzu tembihlemek yerine ona göz kulak olun.

Çocuğunuzla ilgilenin

Çocukla ilgilenmenin en önemli yolu onunla konuşmaktır. Her gün fırsat buldukça onunla konuşun, kendinden ve çevresinden bahsetsin. Konuşmalarınız asla sorgu gibi olmamalı. Çocuğunuzu sürekli sorgularsanız size yalan söylemeyi ve bir şeyler gizlemeyi alışkanlık edinin. Onunla sohbet edin. Sohbet esnasında parkta gezinen anormal kişileri, oynadığı yerlerdeki tehlike saçan kuyu ve hemzemin geçitleri, okul çıkışında kendisine yaklaşanları laf arasında söyleyecektir. Çocuğunuzla konuşmak tehlikelere karşı önlem almanız için size ip uçları verdiği gibi sağlıklı yetişmesi için de önemlidir.

Yasaklayıcı değil alternatif sunucu olun

Çocuğunuzu bir şeyden men ederseniz o şey eskisine göre daha cazip gelmeye başlar. Bunun yerine alternatifler sunmalısınız. Yasak-ceza modelinden ziyade teşvik-özendirme şeklinde tavsiyelerde bulunursanız çocuğunuzu tehlikelerden daha etkin bir şekilde korursunuz.

Paranoyak davranışlardan kaçının

Çocuğu tehlikeye iten sebeplerden birisi ebeveynin aşırı korumacı tavırlarıdır. Sürekli sorgulanan çocuk fazla konuşmamaya veya yaşadıklarını gizlemeye başlar. Çocuğun hayatında yasaklar çok ise ya yasaklara uymaya çalışırken karakteri bozuk gelişecektir, yada yasakları delmeyi alışkanlık haline getirecektir. Bu iki durum da neden yasakçı bir ebeveyn olmamak gerekir sorusunun cevabıdır. Çocuğun hayatındaki yasaklar mantıklı ve çocuğun uyabileceği kadar olmalı.

Çocuğunuzun çevresini tanıyın

Çocuğunuzun arkadaşlarını tanımak oyun oynadığı alanları bilmek size ileride ne tür tehlikelerin oluşabileceği hakkında ip ucu verir.  Çocuğunuzun arkadaşları serseri tipler mi, oyun alanları yıkık dökük, virane yerler mi, bunları bilmelisiniz.

Çocuğunuzun arkadaşlarını tanımak size çocuğunuzun yalan söyleyip söylemediğini test etme fırsatı verir.

Her konuda olduğu gibi çocukları tehlikelerden korumak için itidalli davranmakta yarar var.

 

Bu yazı 1129 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak