Kudret helvası nasıl yapılır ?

 

Kudret helvası hakkında genel bilgiler: Kudret helvası ismini İsrailoğullarına Allah tarafından gökten indirildiğine inanılan besleyici gıdadan alır. Bu gıda Tevratta “Kişniş tohumu gibiydi, beyazdı ve tadı ballı pideye benzerdi” diye tarif edilir. Tevrat’taki ortaya çıkış öyküsü mucizevi gibi görünse de, manna (kudret helvası) gerçektir. Bilim adamlarına göre Kudret helvası neredeyse görünmeyecek kadar küçük böceklerin bazı ağaçlara açtığı minik deliklerden sızan bitki özsuyunun kurumasıyla veya özsuyunu yiyen böceklerin salgıladığı tatlı sıvıyla oluşur. İsrailoğulları’nın kudret helvası, muhtemelen ılgın ağacının özsuyudur.

Bu özsuyu “kudret helvası” namıyla anılıyor ve tatlandırıcı olarak çeşitli yemeklere katılıyor. Piyasada satılmıyor, ilgililerince özel olarak doğadan toplattırılıyor. Bizim tarifini vereceğimiz Kudret Helvası gerçeğiyle “fonksiyon” olarak benzeşiyor. Tarifimizde piyasada satılmayan öz suyu yerine muadili olarak gördüğümüz keçiboynuzu özsuyunu kullandık.

Keçiboynuzu demişken Lokman Hekim’in keçiboynuzuna bakışını anlatan bir rivayet anlatalım:

 Lokman Hekim, günlerden birinde Anadolu’nun güneyindeki insanların dertleriyle ilgilenmek üzere yola çıkar. Toros Dağları’ndan aşağıya inip Akdeniz’e doğru ilerlerken yolunun sağının solunun keçiboynuzu ağaçlarıyla örtülü olduğunu görür. Orada durup yanındakilere “Buranın insanlarının bana ihtiyacı olmaz.” deyip geri döner.

Keçiboynuzu özellikle yüksek oranda çinko içermesiyle öne çıkmaktadır. Bildiğiniz üzere istiridye, ıstakoz gibi kabuklu deniz ürünleri ve havyar yüksek oranda çinko içerdiği için cinsel gücü artıran gıdalar arasındadır. Halbuki bu besinlerden alınan çinko hemen etkisini göstermez, uzun süre kullanılırsa etkisi görülür. Ayrıca pahalıdır, temini de zordur. Keçiboynuzu ucuz ve kolay erişilebilen bir gıdadır. Fakat içindeki çinkoyu elde etmek için kaynatarak suyunu içmek gerekir. Tarifimizde oldukça faydalı olan keçiboynuzu suyunu, etkisini hızlandıracak ve kuvvetlendirecek gıdalarla birleştirdik.

Malzemeler ve özellikleri:

 • Yarım kg un
 • 250 gr tereyağı
 • 3 su bardağı şeker
 • 4-5 adet keçiboynuzu:Yüksek oranda çinko içerir. İçerdiği çinko nedeniyle testesteron seviyesini artırır.
 • 1 avuç fındık:Arjinin adlı aminoasitten zengindir. Dopamin hormonu sentezini tetiklediği ve dolayısıyla kan akışını hızlandırdığı için cinsel isteği artırır.
 • 1 avuç incir: Şeker oranı yüksek olmasına rağmen kan şekerini hızla yükseltmez. Enerji verir, cinsel gücü artırır. İncirin içerdiği şeker ve kalori vücuda rehavet vermeden yansıyacaktır.
 • 120 gr çikolata(Markette satılanlardan olabilir):Serotonin ve dopamin hormonu sentezini tetiklediği için mutluluk verir, fenetilamin ve theobromin içermesinden ötürü uyarıcı etkisi vardır.
 • 1 kg greyfurt: Karaciğeri çalıştıran, iştah açan ve cinsel gücü artıran bir meyvedir. Helva ile birlikte içilen greyfurt suyu karaciğeri çalıştırarak, kolay hazmedilmesine, etkinin çabuklaştırılmasına yarayacaktır.

Kudret helvası nasıl yapılır ?

Kudret helvası yapımı için önce keçiboynuzu suyu elde edilmelidir.  Bir tencerede 3,5 su bardağı suya 5 adet keçiboynuzu kırılarak atılır.(Daha fazla keçiboynuzu kullanırsanız kokusu ağırlaşır, bu yüzden bu oran ideal orandır.) 20 dakika kaynatılır. Suyu süzülür. Süzülen suya şeker ilave edilerek kaynatılır ve soğumaya bırakılır. Böylelikle helvada kullanılacak şurup elde edilmiş olur.

 Başka bir tencerede veya derin bir tavada yağ eritilir. Eriyen yağın üzerine un dökülür. Un ile yağın iyice karışması sağlanır. Kaşığın arkası ile un topakları eze eze kavurulur. Kısık ateşte 1 saat kavurduktan sonra açık kahve bir renk alınca altı kapatılır. Sonra kavrulan unu ocaktan alır almaz soğuk şurup yedire yedire üzerine dökülür.

Başka bir kapta çikolata eritilerek helva üzerine dökülür. Üzerine robotta çekilen fındık ve incirler serpiştirilir. Taze sıkılmış greyfurt suyu ile servis edilir. Afiyet olsun.

 

Bu yazı 7611 kere okundu.
 • Site Yorum

5 adet yorum var.

 1. Selami tasdöven dedi ki:

  Tarif MKÇ den galiba

 2. melahat kocamaz dedi ki:

  bu tarife bayıldım

 3. dilek dedi ki:

  denemeliyim bunu

 4. sultan dedi ki:

  bir deneyeyim bakalım nasıl olacak ?

 5. fatih dedi ki:

  on numara bir tarif

Bir yorum bırak