Cenazenin arkasından okunacak dua

Yakınlarımızdan birini ebediyete uğurlamak zordur. Yüreğe oturan boğa bir türlü kalkmak bilmez. Halbuki iyi ameli olanlar için  ölüm bir şeb-i arus yani düğün gecesidir. Yani imtihan sona ermiş, mükafat zamanı gelmiştir. Yine de bizim için zordur yakını kaybetmek. Avazımız çıktığı kadar nara atmak, enerjimiz tükenene kadar feryat etmek isteriz.

Dinimiz cenaze sonrasında yaşananları yasaklamıştır. Her ne kadar insanız, duygularımızı dizginlemek pek de kolay olmasa da metin olmak zorundayız. Ölümü düşünmek, bir gün bizim de öleceğimizi düşünmek, ölünün arkasından bağırıp çağırmaktan efdaldir.

Ölen için bir şeyler yapmak isteriz. Onun için dualar okumak, hayırlar yapmak isteriz. Aşağıda ölen birinin arkasından okunabilecek bir dua vardır. Hazreti Ali’nin yapmış olduğu bu duayı biz de yakınlarımız için yapabiliriz.

Hz. Ali’nin Cenazeyi Kabre Koyduktan Sonraki Duası

Anlamı: Allah’ım! Bu adam senin kulundur ve iki kulunun oğludur. Sana misafir gelmiştir. Sen ise misafir kabul edenlerin en cömertisin. Onun kabrini genişlet ve günahlarını bağışla. Zira biz onu iyi biliyoruz. Bununla beraber sen onu bizden daha iyi bilirsin. Senden başka ilah bulunmadığına, Muhammed’in (s.a.v.) kulun ve Resulün olduğuna şahitlik ederdi.

Bu yazı 1227 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak