Birbirine küsen çiftleri barıştırma yolları

Kavga, darılma küsme çiftler arasında her zaman olabilecek şeylerdendir. Ama bazen sonuçları çok dramatik olabilir. Yakınımızda olan küslükler mutlaka bizleri etkiler ve üzer. Küsen çiftleri barıştırma isteriz. Sonuçta ortada emek harcanarak kurulan bir yuva vardır, dağılmaması gereken. Hele bir de ortada küçük çocuklar varsa küsleri barıştırma en yakınındaki kişiler için zorunlu hale gelir.

Bazen kendi çabalarımızla çiftin arasını düzeltmek isterken işi daha da çıkmaza sokabiliriz. Bu nedenle küs olan çifti barıştırmak isteyen kimse ne yaptığını iyi bilmeli ve duygularına hakim olmalıdır. En önemlisi de küsen çiftleri barıştırmak için araya girenlerin sağduyulu olmaları ve kişisel hesaplar içine girmemeleridir.

Aşağıda verilecek taktikler küsen çiftleri barıştırmada yardımcı olacaktır.

1.Çiftleri barıştırmak isteyenler tarafgir davranmamalıdır. Aksi takdirde çiftlerden biri masadan uzaklaşabilir, çözüme yanaşmayabilir. Mümkün olduğu kadar çiftlere eşit mesafede yaklaşılmalı birini suçlayıcı, öbürünü haklı çıkarıcı bir yol benimsenmemelidir.

2. Çiftlere ortak noktaları hatırlatılmalıdır. Çiftler bugün küs bile olsa, mazide ortak güzel anıları vardır. Konuşurken bunlara vurgu yapılmalı. Çiftlerin birisiyle konuşurken diğerinin iyi özellikleri iyi bir kompozisyon içinde anlatılmalı. Bu şekilde çiftlerin kalbinin yumuşaması sağlanmalıdır.

3. Küsen çiftleri barıştırmak için araya giren kimseler sert ve keskin ifadeler kullanmamalı, ses tonunu teskin edici şekilde kullanmalıdır. Tansiyonu çıkaran değil düşüren taraf olmalıdır.

4. Nasihat verirken tersleme, üzerine gitme ve suçlama yapılmamalıdır. Bu takdirde küs kişi sizinle de mesafe koyabilir, sözlerinin etkisizleşebilir. Nasihat verirken rüzgarı arkadan estirecek şekilde kişi biraz pohpohlanmalı, yumuşatılmalı, verilecek mesaj, cümleler içine gizlenmelidir.

5. Biriyle konuşurken diğerini kötüleyici ifade kullanılmamalıdır. Bunun tersine derdini ifade eden kişi de suçlanmamalıdır. Hakim ve ya savcı gibi kişileri yargılamak yerine sosyolojik tespitler ve çeşitli genellemelerle tansiyonu düşürmelidir. Küsen kişi karşı tarafı suçlarsa ona destek olmamalı, iyice gaza getirmemelidir.

6. Aradaki sorun ne ise onu anlayarak çözüm getirmeye çalışmalısınız. Sorun sürdüğü sürece kalıcı bir barış sağlanması zordur. Küsen tarafların sıkıntılarını dile getirmelerini sağlayın.

7. Küsen taraflar rencide edilmemeli. Küsen kişilerin diğerini suçlaması normaldir. Fakat araya giren kişiler diğerinin rencide edilmesini önlemelidir. Saygı çizgisi korunmaya çalışılmalıdır.

Bu yazı 2752 kere okundu.
 • Site Yorum

3 adet yorum var.

 1. selami taşdöven dedi ki:

  sayın yetkili,
  bırakın ayrılsınlar…
  belkı memur bulurlar….
  zira artık “http://memur es.com/” var..

 2. karaşimşek dedi ki:

  Bırak barıştırma gitsin yenilerine

Bir yorum bırak