Bulgurlu pırasa çorbası nasıl yapılır

Bugün değişik yemek tarifleri köşemizde bebeklerde ek gıda için kullanılan bulgurlu pırasa çorbasının nasıl yapıldığını anlatacağız. Bebek beslenmesinde ek gıdanın önemi büyüktür. Bazen bebeklerde ek gıdaya geçiş sancılı olabilir. Genellikle bebeklerde ek gıda için çorba verilmesi tavsiye edilir. Bebeklerde ek gıdaya geçiş hazırlanan çorba veya yemeklerin bebek tarafından beğenilmemesi, hazımsızlık yapması bebek beslenmesinde önemli bir sorundur. Ayrıca bebeğinizin dengeli beslenmesi ihtiyacı olan ek gıdaları alabilmesi gerekir. Bu nedenle bebeklerde ek gıda olarak verilen çorba ve yemeklerin çeşitlilik arz etmesi ve ek gıda menüsü hazırlanması gerekir.

 Bulgurlu Pırasa Çorbası Tarifi

Bulgurlu pırasa çorbası bebeklerde ek gıdaya geçiş için iyi bir alternatiftir. Özellikle kışın annenin ek gıda menüsünde bu çorbanın bulunması gerekir.

Bulgurlu Pırasa Çorbası Malzemeleri:

  • 1 avuç pırasa
  • 1 tane orta boy havuç
  • 1 avuç ıspanak
  • Et suyu (kullanılması isteğe kalmış)
  • Tepeleme su bardağı ince bulgur

Bulgurlu Pırasa Çorbası Nasıl Yapılır ?

Bulgurlu pırasa çorbası yapımı için önce pırasa doğranır, havuç rendelenir. Tencereye sıyı yağ dökülerek ocağın altı yakılır. Bir iki karıştırdıktan sonra doğranmış ıspanak ilave edilir. Bir iki çevirdikten sonra çorbanın suyu eklenir. Bir taşım kaynayınca et suyu ve ince bulgur ilave edilir. Çorbanın pişmesine yakın tuz eklenir. Çorba pişince blendırdan geçirilir. İsterseniz çatal veya kaşıkla da ezebilirsiniz. İşte bebeğinizin beslenmesinde ek gıda olarak kullanabileceğiniz bulgurlu pırasa çorbası hazır. Afiyet olsun !

Bu yazı 822 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak