Bebek ve çocukları uyku düzenine alıştırma yolları

Konunun uzmanı psikolog doktor Yegan Sasık çocuk veya bebeklerini uyku düzenine alıştırmaya çalışan ailelere önerilerde bulundu.

Sasık, bebeklerde uykuya dalamama, uykunun bölünmesi, yeterli uykuyu alamadan uyanma gibi problemler görülebileceğini söyledi.

“Özellikle bebeğin gece uykusunu alamaması aileler için sorundur. Bazen uykusunun düzene girdiği düşünülen bebekler yeniden uyku sorunları yaşayabilir. Bunun sebebi bebeğin odasının değişmesi, ek gıdaya geçilmesi, aile içi huzursuzluk veya günlük hayatta meydana gelen değişiklikler olabilir.

Bebeklerin uyku düzeni bebeğin beslenmesi ve bakımının kalitesi ile ilgilidir. Düzenli beslenme ve bakım bebeğin uykusunu düzene sokmaya yardımcı olur.”

Konuşmasına devam eden Sasık önerilerde bulundu:

1.Bebeğin veya çocuğun  yatma saati yaklaşınca ona bunu hissettirecek alışkanlıklar edinin. Örneğin her gün aynı saatte (yatış saatinin öncesinde) diş fırçalamak, sarılmak gibi alışkanlıklar çocuğa uykuyu hatırlatır.

2.Bebek veya çocuğa yatma saatine yakın gereğinden fazla veya az gıda verilmesi uykusunu kesintiye uğratabilir.

3.Bebek veya çocuğun odasının yakınlarında konuşmak veya TV seyretmek onun dikkatini dağıtabilir.

4.Çocuğunuz o uyuduktan sonra siz eğlenmeye, TV seyretmeye, hayatı onsuz yaşamaya devam edeceğini düşünürse uykuya direnebilir. Bunun için birlikte yatılıyormuşizlenimi verilmelidir.

5.Çocuğun odada yalnız uyuması “beni terk ettiler” düşüncesini doğurabilir. Bir süre o uyuyana kadar yanında beklemenizin faydası var.

6.Çocuk gördüğü kabuslar nedeniyle de uyanabilir. Onu geceleri ara sıra öpüp, kucaklamanız huzurlu hissettirecektir.

7.Bazen de çocuğun uyuyamama nedeni yeterince uykusunun gelmemiş olmasıdır. Gündüz uykularının aşırı olmamasına dikkat edin.

Bu yazı 990 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak