Bazen küsmek gerekir

Mutlu evliliğin sırlarından birisi de zamanı geldiğince küsmektir. Küsmek yastık altında kara günler için tutulan çil altın gibidir. Onu gerektiği zaman kullanırsanız sizi sıkıntıdan kurtarır, yerli yersiz kullanırsanız tam tersine sizi daha beter çamura gömer.

Şiddetli geçimsizliğin ilacıdır küsmek, eğer doğru kullanılabilirse… Hararetli bir tartışmayı bazen sadece küslük noktalar. İşte böyle durumlarda kavgada ileri gidip sonradan pişman olacağınız sözleri söylemektense geriye çekilip küsmek daha iyi olabilir. Çünkü kırgınlıklar affedilir ama kötü söz ve davranışlar asla unutulmaz. Negatif manada “sıcak” etkileşim ile geçen evliliklerde ara sıra küsmek lüks değil zorunluluktur.

Bazen de evliliklerde kısa molalar vermek gerekir, düşünüp kafayı toplamak için. Mutsuzluğumuzu, kırgınlığımızı ve hayal kırıklığımızı karşı tarafa söz ve davranışlarımızla anlatmak isterken evliliğimizi gayri ihtiyari baltalıyor olabiliriz. Bu gibi durumlarda küsmek, kırıcı sözler sarf etmekten etkili ve zararsız olabilir. Küs olunca eşler düşünme fırsatı bulurlar. Belki de birbirlerinin değerini daha iyi anlarlar veya yaptıkları hataları idrak ederler.

Küsmek ölçülü ve zamanında olursa etkilidir. Dinimiz bu süreyi üç gün olarak sınırlamıştır. İnsanlar hararet en tepeye vardıktan sonra bazen birkaç dakika, bazen de birkaç günde normale dönebilirler. Maksimum üç günde normalleşebilmek gerekir. Aksi halde eşler arası soğuma başlayabilir, uzayan küskünlük, ayrılığın ilk adımı olabilir.

Sık sık küsmek de usanç verir. Küsmenin yeri ve zamanı olmalı. Yanlış yangın alarmlarının gerçek yangın ihbarlarını etkisiz kıldığı gibi en ufak engebede küsme hakkını kullanmak, yastık altındaki kara gün akçelerini boşa harcamak gibidir.

Sevilmek, sevişmek gibi küsmek de evliliğin temel unsurlarındandır, çiftleri dengeler, birbirlerini kırmadan duygularını ifade etmeyi sağlar. Küsmeyi zaaf olarak algılayıp, duyguları maskelemek, sorunların gizliden gizliye büyümesine neden olur.

Küsememek ise evlilik için çok büyük bir tehlikedir. İnsan neden küsemez? İlk sebep karşıdakinin buna müsaade etmemesidir. Küslüğü felaket olarak algılayıp bu sürece izin vermemektir. Problemleri çözmeden gönül almaya kalkmaktır. Halbuki zamanı gelince evliliğe küçük molalar vermek gerekir. Soluksuz bir koşuyla maratonun tamamlanamayacağını bilmek gerekir.

İkinci küsememe sebebi ise sevgisizliktir. Yani karşınızdaki ile artık gönül irtibatınız kalmamıştır, artık ne yapsa “normal” karşılarsınız”  Birine küsemiyorsanız, evlilik denizinde kara görünmüş demektir.

Bu yazı 1325 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak